На межі дефолту: рейтинг проблемних країн від Moody's

Як повідомляє рейтингове агентство Standard & Poor “s, після декількох років запеклих судових баталій з кредиторами, Аргентина оголосила дефолт за своїми боргами. Після невдалої спроби дійти згоди з кредиторами по своєму минулому дефолту в 2001 році, країна пропустила необхідні платежі по облігаціях на 31 липня, що автоматично призвело до оголошення нового банкрутства. Аргентина не єдина країна, яка не дивлячись на зусилля, не змогла сплатити свої борги. Поряд з Аргентиною, в даний час агентство Moody “s визначило 10 інших країн з рейтингом Caa1 або гірше. Рейтинг Caa1 на кілька позицій нижче Ba1, який так само показує суттєвий кредитний ризик. На основі рейтингу від Moody “s Investors Service, сайт 247 Wall. St опублікував список 11 країн, схильних до ризику дефолту. Країни з найнижчим кредитним рейтингом значно відрізняються один від одного. Вони розташовані по всій земній кулі, починаючи з Греції та України в Європі, Пакистану в Азії, до Еквадору, Венесуели і Белізу в Південній Америці. Ці країни так само переживають різні труднощі. Деякі з них, такі як Україна і Єгипет, зазнали нинішнього пониження завдяки важким політичним умовам. Для інших країн, таких як Беліз і Еквадор, кредитний рейтинг за останній час навпаки був оновлений на основі поліпшення їх фінансових позицій. Якщо уряд має великий борг по відношенню до розміру економіки країни, то кредитний рейтинг теж може бути знижений. Три країни з потенційним ризиком дефолту мають один з найвищих рівнів державного боргу. За прогнозами Міжнародного валютного фонду (МВФ), борг Греції буде перевищувати майже на 175% ВВП країни до кінця цього року. Більший борг лише у Японії. Запозичення коштів на міжнародному ринку облігацій може бути досить дорогим задоволенням для країн з низьким кредитним рейтингом. Країни повинні платити високі процентні ставки по своїх боргах, бо інвестори вимагають більше від того, що вони сприймають як більш ризиковані інвестиції.

1. Еквадор

68144.jpg

Кредитний рейтинг Moodys: Caa1

Прогноз Moody“s: стабільний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 24,8%

ВВП на душу населення в 2014: $ 10 492

Коли Еквадор в 2008 році пережив дефолт, президент країни Рафаель Корреа назвав національний борг «аморальним» і «незаконним». Він так само заявив, що продаж боргу заплямований корупцією.

З 2008 року кредитний рейтинг Еквадору в агентстві Moody “s постійно зростав, досягнувши Caa1 в 2012 році.

Раніше цього року, країна викупила значну частину своєї простроченої заборгованості і вперше за довгий час випустила нові облігації.

За даними МВФ, економічне зростання Еквадору в останні роки оцінюється як відносно здорове. ВВП виріс на 5,1% в 2012 році і, за оцінками, на 4,2% минулого року. Згідно з прогнозами, в 2014 році ВВП збільшиться на 4,2%

2. Єгипет

a6b59.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa1

Прогноз Moody“s: негативний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 91,3%

ВВП на душу населення в 2014: $ 6696

Політичні хвилювання в Єгипті в останні роки змусили інвесторів побоюватися. В свою чергу Moody “s довелося знизити єгипетський борг до Caa1 в березні 2013 року.

Становище погіршилося девальвацією валюти, так як єгиптяни з єгипетських фунтів перевели свої активи в долари США. Але, незважаючи на низький кредитний рейтинг країни, в червні прибутковість єгипетських облігацій впала нижче 5%.

Це може бути ознакою того, що інвестори менш стурбовані ризиком політичної нестабільності в країні. І в той час перспективи Єгипту залишаються негативними.

Представники Moody “s недавно похвалили прихильність президента Єгипту Абдель Фаттаха ель-Сісі скороченню дефіциту державного бюджету в нинішньому фінансовому році.

3. Пакистан

ce567.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa1

Прогноз Moody“s: стабільний

Державний борг в 2014: 63,7%

ВВП на душу населення в 2014: $ 3231

У квітні цього року Пакистан випустив перші бонди за останні сім років. Пакистан має кілька мільярдну кредитну лінію у МВФ, але позики залежать від проведення структурних реформ в економіці.

Пакистан перебував на грані дефолту торік, поки МВФ не погодився надати гроші.

Основною проблемою в країні залишається збір податків. Тільки приблизно один з 200 громадян подає декларацію про доходи.

4. Венесуела

02a41.jpg

Кредитний рейтинг Moody “s: Caa1

Прогноз Moody “s: негативний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 51,6%

ВВП на душу населення в 2014: $ 13 531

Гостра потреба Венесуели в готівці за короткий термін може привести до неприємностей в наступні роки.

Адміністрація президента Ніколаса Мадуро планує випустити облігації через державну нафтову компанію Petroleos de Venezuela, щоб зробити доступнішою іноземну валюту.

Збільшення кількості іноземної валюти може допомогти приборкати інфляцію, яка досягла 40,7% в 2013 році. Однак, на думку Bloomberg, швидкість, з якою нафтова компанія приймає на себе держборг, швидше за все, випереджає доходи від продажу нафти.

В свою чергу це ускладнює процес майбутньої виплати по кредитах. Відзначимо, що, Венесуела має найвищі відсотки доходів по десятирічних облігаціях в Західній півкулі: на рівні 15,81% станом на червень 2014 року.

5. Аргентина

89167.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa1

Прогноз Moody“s: стабільний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 52,9%

ВВП на душу населення в 2014: $ 18 917

Нинішні проблеми Аргентини можуть бути віднесені до 2001 року, коли був оголошений дефолт по більш ніж 100 млрд. Доларів боргу. У той час як більшість власників державних бондів погодилися реструктурувати борги, кілька інвесторів відмовилося.

Після того як Верховний суд США постановив у 2012 році, що Аргентина не повинна платити своїм нинішнім власникам бондів, країна зіткнулася з перспективою ще одного дефолту.

30 липня Standard & Poor’s заявили, що Аргентина оголосила дефолт. Інші відповідні фінансові органи, такі, як Асоціація міжнародних свопів і деривативів, також збирається оголосити про дефолт Аргентини.

Аргентина переживає цілий ряд економічних проблем ось уже багато років.

6. Беліз

a112d.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa2

Прогноз Moody“s: стабільний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 80,4%

ВВП на душу населення в 2014: $ 8915

Беліз є крихітною латиноамериканською державою з населенням менше півмільйона жителів.

Країна потерпає від боргових проблем ось уже багато років, переживши перший дефолт десять років тому.

Після чого держава зміцнила свої позиції зібравши всі свої іноземні борги в один бонд.

Тим не менш, в серпні 2012 року Аргентина пропустила платіж щодо виплат по «Супербонд», і це призвело до реструктуризації боргу в 2013 році.

З причин тривалого часу погашення загальна вартість облігації зменшилась, а власники облігацій отримали менші виплати. Після реструктуризації, Moody “s підвищило кредитний рейтинг Белізу до CAA2 зі стабільним прогнозом.

7. Куба

9bb29.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa2

Прогноз Moody“s: стабільний

Державний борг в 2014 (від ВВП): н/​д

ВВП на душу населення в 2014 році: н/​д

У квітні Moody “s знизило кредитний рейтинг Куби до Caa2 зі стабільним прогнозом.

Слабкими сторонами економіки країни, наведеними в звіті Moody “s є: «обмежений доступ до зовнішнього фінансування, висока залежність від імпортних товарів, політичний ризик переходу, а також відсутність прозорості даних».

Нещодавно Росія оголосила, про списання більшої частини боргу Куби, тим самим значно зменшивши зобов’язання країни.

Куба не платить відсотки за своїми боргами і її облігації рідко продаються. МВФ не має даних по Кубі, яка не є членом МВФ і Світового банку.

8. Кіпр

bea21.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa3

Прогноз Moody“s: позитивний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 121,5%

ВВП на душу населення в 2014: $ 24 171

У березні минулого року Кіпр отримав 10 мільярдів євро кредиту від МВФ, Європейського центрального банку та Європейської комісії для того, щоб врятувати банківську систему від банкрутства.

Трохи більше року по тому, Кіпр повернувся на глобальні боргові ринки. Незважаючи те, що рейтинг облігацій країни оцінюється як Caa3, що є найнижчим рейтингом, Moody “s позитивно оцінює перспективи країни.

9. Греція

afb5d.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa3

Прогноз Moody“s: стабільний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 174,7%

ВВП на душу населення в 2014: $ 24 574

Зусилля Греції з реструктуризації боргу і введенню економічних санкцій поступово окупаються.

У квітні цього року, Греція повернулася на міжнародні ринки облігацій після чотирирічної перерви, отримавши майже 4,2 мільярдів доларів на випуск бондів строком на п’ять років.

Майже 90% облігацій в Греції були випущені для іноземних інвесторів, що свідчить про те, що міжнародні інвестори починають розглядати грецькі державні облігації як хороші інвестиції.

10. Ямайка

031a3.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa3

Прогноз Moody“s: позитивний

Державний борг в 2014 (від ВВП): 133,7%

ВВП на душу населення в 2014: $ 9256

Ямайка знову з’явилася на світовому ринку облігацій в липні 2014 року і створила фурор, з ходу піднявши ставки на 800 мільйонів доларів, що на 300 мільйонів перевищило очікувані цифри.

Розширені угоди показують, що інвестори натхнені інвестиційними можливостями на острові. Покращення економіки країни пояснюють великий приплив інвесторів.

Незважаючи на повільне зростання і рівень безробіття, який з початку світової економічної спаду був стабільно вище 11%, Ямайка скоротила державні витрати з 38,6% від ВВП в 2009 році до 26,9% цього року.

11. Україна

54374.jpg

Кредитний рейтинг Moody“s: Caa3

Прогноз Moody“s: негативний

Державний борг в 2014 (від ВВП): н/​д

ВВП на душу населення в 2014: н/​д

Після повалення в лютому президента Віктора Януковича, який був близьким союзником президента Росії Володимира Путіна, політична криза в Україні сильно загострився.

У березні Росія анексувала український півострів Крим. На сході країни проросійські сепаратисти протистоять уряду.

Фінансові відносини між Україною і Росією також є складними. У грудні минулого року, коли Янукович був ще при владі, Росія надала кредит в 3 мільярди доларів.

В угоді по облігаціях був пункт, який вимагав автоматичного повного погашення, якщо держборг України перевищить 60% ВВП, а також інші умови, які турбують деяких експертів ринку.

Через триваючі кризи, Moody “s знизило кредитний рейтинг України, а МВФ анулював прогнози по Україні в своїй останній доповіді World Economic Outlook.