Марсіанські хроніки: 9 артефактів, які помилково вважають ознаками життя на Марсі

Марс вважається планетою Сонячної системи, яка найбільш схожа на Землю. Ось уже кілька століть люди, закинувши голову, вишукують на небі слабке червоне світло і уявляють, що марсіани дивляться на нас. Але як тільки технологія зробила можливим здійснити перегляд планети з більш близької відстані, стало зрозумілим, що якщо життя і існує на Марсі, то в якихось незрозумілих і невловимих людському оку формах. Хоча на червоній планеті, можливо, колись і були родючі грунти, нині це відкрита всім вітрам сфера з непридатною для дихання атмосферою. На Марсі немає цивілізації, лісів і океанів і багатоклітинних організмів зі складною нервовою системою. Тим не менш, ніщо не заважає людям мріяти і донині. Перед вами список загадкових об’єктів на поверхні Марса, які були помилково прийняті за ознаки інопланетного життя.

1. Обличчя на Марсі

6db99.jpg

Це одна з найскандальніших і знакових загадок про Марс. Спочатку «Обличчя на Марсі» було відстежено і відображене орбітальним апаратом «Віікнг‑1» в 1976 році.

На марсіанському рельєфі чітко виднілося моторошне людське обличчя. Практично відразу посипалися дикі теорії, які намагалися пояснити цю аномалію. Можливо, це залишки гуманоидной цивілізації, колись населяла планету? Або ж повідомлення від інопланетян з далекої галактики?

Лише через двадцять років, після того як такі орбітальні апарати NASA, як Mars Global Surveyor і Mars Reconnaissance Orbiter, зробили нові знімки, була придумана розумна теорія. «Обличчя» було оптичною ілюзією, викликане грою тіней і світла на марсіанському пагорбі.

2. Зрошувальні канали

eb460.jpg

Довгий час, з кінця 19-го по початок 20-го століття, серед учених і навіть широкої громадськості було популярно припущення, що поверхня Марса поцяткована складною системою каналів.

Очевидно, що будівельниками даної системи були представники марсіанської цивілізації. Одним з прихильників цієї точки зору був Персіваль Ловелл, який навіть намітив деякі з цих каналів в обсерваторії, яку він заснував у місті Флагстафф, штат Арізона.

Після того, як астрономи отримали більш потужне обладнання, стало очевидним, що канали були нічим іншим як оптичною ілюзією, викликаною недоліками старого обладнання.

3. Дерева

36f4f.jpg

На зображеннях, отриманих за допомогою Mars Global Surveyor, були чітко видні дерева. Знімки виглядали настільки реалістично, що навіть відомий письменник-фантаст Артур Кларк, зазначив, що зображення «настільки вражаюче, що немає ніякої необхідності обговорювати — це чітко видна рослинність …».

Деякі вчені погодилися, однак, більш пізнє дослідження представило ряд теорій, які спростовували існування дерев.

Одна з них передбачає, що «дерева» — це темно-базальтові породи, які просуваються до поверхні піщаних дюн під нагріванням сонця. Або це сухий лід, який переходячи безпосередньо в пар, створює оптичну ілюзію зростаючих дерев.

4. Марсіанський щур

cede9.jpg

Після того, як апарат NASA Curiosity зробив це фото марсіанського ландшафту, ентузіасти теорії вирішили, що на знімку — гризун, який бігає між скель. Але дане припущення було твердо відхилено вченими NASA. Апарат зробив повторний знімок, який показав, що «щур» — це просто шматок скелі.

5. Штучне світло

c88b5.jpg

Підозрілий промінь світла був відображений апаратом NASA Curiosity Rover. Цей випадок деякі ентузіасти пояснили штучним джерелом світла на поверхні Марса. Посипалися припущення від багаття інопланетян до світлового меча джедая.

Незважаючи на те, що світло був сфотографований на двох окремих знімках, вчені говорять, що аномалія була викликана або відображеннями космічних променів від камери, або це марсіанські породи, які відбивають сонячне світло.

6. Марсіанська ігуана

85704.jpg

Ще один знімок марсіанського породи у формі земної істоти, який відразу охрестили «ігуаною». Як завжди, вчені-астрономи з упевненістю заявляють, що це просто камінь.

7. Загадковий камінь 

be02a.jpg

Загадковий камінь, що нагадує за формою пончик, раптом з’явився на знімку, зробленим марсоходом Curiosity. Цікаво, що на попередніх знімках дивного каменю не було.

Що рухало його? Можливо якась жива істота кинула камінь у марсохід? Ні, відповіли дослідники. Скоріше всього, камінь був переміщений на колесах самого марсохода.

8. Моноліт

3d0bd.jpg

Валун, сфотографований на поверхні Марса, виглядав немов плита, вирізана майстерним скульптором. Він нагадував також чужорідні моноліти з класичного науково-фантастичного фільму «2001: Космічна одіссея».

Все ж, на думку вчених, автором даного твору є ерозія, яка надала валуну прямокутну форму.

9. Блискучий метал

73a06.jpg

Дивний, блискучий предмет, який підозріло визирав з‑під скелі, був сфотографований марсоходом Curiosity. Він нагадував чи то дверну ручку, чи то прикрасу капота (можливо, капота космічного корабля?).

Але вчені і тут розчарували шанувальників НЛО і прибульців, заявивши, що це камінь, до блиску відполірований вітром.