10 найбільших відкриттів у медицині за 2011 рік

10 найбільших відкриттів у медицині (версія видання Time) 

1.1. Вчені використали клонування для створення стовбурових клітин. 

Ученые использовали клонирование для создания стволовых клеток.

Ця методика насправді не є клонуванням людини, але дуже близька до неї. Вона повторює спосіб, який використали при створенні першого клону ссавця – славнозвісної вівці Доллі. Метод заснований на заміні генетичного матеріалу яйцеклітини на ДНК зрілої клітини організму (наприклад, клітини епідермісу). Надалі, «запліднену» яйцеклітину стимулював до ділення і отримували клон, який був точною копією зрілої клітини, донора ДНК. Такий спосіб клонування не вдалось використати при спробі замінити генетичний матеріал людської яйцеклітини на ДНК зрілої клітини, однак вчені винайшли метод за яким вдалось отримати стовбурові клітини. Для цього до зрілої клітини організму помістили ДНК яйцеклітини та змусили новоутворену клітину ділитися. Таким чином були отримані не зовсім нормальні стовбурові клітини. Новостворені стовбурові клітини мали додатковий набір хромосом від яйцеклітини. Якщо вчені знайдуть можливість «вимкнути» зайві гени, то у найближчому майбутньому світ отримає можливість побороти такі важкі недуги, як хвороба Паркінсона, різні види паралічів, адже стовбурові клітини мають величезний потенціал до диференціювання у будь-яку зрілу клітину. При цьому, виключається необхідність використання ембріона для їх отримання.

1. 2. Створена перша в світі вакцина проти малярії. 

Создана первая в мире вакцина против малярии.

Вченим вперше вдалося знайти ефективний профілактичний засіб від малярії. Випробування нової вакцини ще не завершене, однак попередні результати оприлюднені 11 дослідницькими центрами, довели ефективність нового препарату у запобіганні зараженню небезпечною інфекцією та полегшенні перебігу захворювання. Всього у клінічних випробуваннях взяло участь більше 15 тисяч дітей із південної Африки віком від 5 до 17 місяців. Ефективність у попередженні інфікування малярією через рік після вакцинації склала 56% , а у 47% дітей захворювання протікало у більш легкій формі. Нині вакцини проходить випробування у наймолодшій віковій групі (немовлятах віком 6 – 12 тижнів). Завершити свої дослідження вчені планують вже 2014 року. Справа залишається лише за органами охорони здоров’я: забезпечити широку імунізацію населення ендемічних країн.

3. Профілактика інфікування ВІЛ із використанням антиретровірусних препаратів. 

Профилактика инфицирования ВИЧ с использованием антиретровирусных препаратов.

Антиретровірусна терапія зробила значний внесок у лікування ВІЛ. Завдяки антиретровірусним препаратам вдалось значно знизити рівень вірусу, покращити якість життя ВІЛ-інфікованих, зберігаючи їх здоров’я і знижуючи ризик передачі ВІЛ партнеру. Останні дослідження довели, що антиретровірусні препарати дозволяють захистити ВІЛ неінфікованих людей від зараження. Два незалежних клінічних дослідження показали, що комбінація двох антиретровірусних препаратів тенофовіру та емтріцитабіну (препарат під торговою назвою Трувада) достовірно захищає від інфікування ВІЛ. В одному з досліджень участь взяло 4758 гетеросексуальних пар, в яких один з партнерів мав статус ВІЛ-інфікованого. Через 3 роки у здорових партнері, що щоденно прийали Труваду, ризик зараження ВІЛ знизився на 73% порівняно з тими, хто приймав плацебо. В іншому клінічному дослідженні взяли участь 1200 здорових сексуально активних чоловіків та жінок, яким також з профілактичною метою вживали Труваду. Ризик інфікування ВІЛ на тлі прийому препарату знизився на 63%. Однак, головною проблемою донині є забезпечення антиретровірусними препаратами країн з найвищими рівнями захворюваності на ВІЛ. Якщо це питання буде вирішено, то це стане найбільшим кроком у боротьбі з ВІЛ-інфекцією.

4. Нові рекомендації із здорового харчування. 

Новые рекомендации по здоровому питанию.

Кожні 5 років Міністерство сільського господарства США розробляє рекомендації щодо збалансованого харчування, які лягають в основу державної програми США. Принципами харчової піраміди 2007 року були: фізична активність, помірність, різноманітність, пропорційність та індивідуальність. Суворо визначені норми та пропорції, обмеження та виключення продуктів в щоденному меню цього річ не змінилися. Додався один єдиний принцип – їсти менше. Добовий калораж повинен бути виправданий фізичною активністю, яку передбачили на рівні не менше 150 хвилин фізичних вправ на тиждень. Тож тепер можна не виключати з раціону цукор, тваринний жир та сіль. Головне, збалансувати калорійність меню із витратами тих самих калорій. Можливо, такі зміни стануть в пригоді у боротьбі із найбільш розповсюдженою хворобою цивілізації – ожирінням.

5. Вирощування людських органів. 

Выращивание человеческих органов.

Письменниця Мері Шеллі була на крок від визначного винаходу у галузі трансплантології. При наймі, її ідеї про створення людського організму з окремо взятих частин, втілив цього року вчений Ентоні Атала. Йому вдалося виростити нову чоловічу уретру із синтетичних матеріалів та клітин сечового міхура. Пересаджений орган добре справлявся з основною функцією – виведення сечі. Досвід Атали може бути використаний і в отриманні інших органів. Проте, сама методика не є дешевою і вимагає значних витрат лише на витратні матеріали (близько $ 5.000).

6. Рак товстої кишки викликають бактерії виду Fusobacteria? 

Рак толстой кишки вызывают бактерии вида Fusobacteria?

Одразу два різних дослідження довели, що відома аксіома про те, що не існує чарівної пігулки для схуднення, спростована. Нові ліки поєднали 2 компоненти: фентермін (подібний до амфетаміну) та проти епілептичний засіб. Родич амфетаміну відповідає за зменшення апетиту, а протепілептичний засіб впливає на відчуття апетиту та посилює здатність організму до спалювання зайвих калорій. До приємних властивостей новоствореного препарату належать: здатність до зниження кров’яного тиску, холестерину та цукру. ще чекають дослідження віддалених впливів на організм – здатність викликати тератогенні ефекти та вади розвитку плода.

7. Чарівна пігулка для схуднення. 

Волшебная пилюля для похудения.

Одразу два різних дослідження довели, що відома аксіома про те, що не існує чарівної пігулки для схуднення, спростована. Нові ліки поєднали 2компоненти: фентермін (подібний до амфетаміну) та проти епілептичний засіб. Родич амфетаміну відповідає за зменшення апетиту, а протепілептичний засіб впливає на відчуття апетиту та посилює здатність організму до спалювання зайвих калорій. До приємних властивостей новоствореного препарату належать: здатність до зниження кров’яного тиску, холестерину та цукру. Однак, на препарат ще чекають дослідження віддалених впливів на організм – здатність викликати тератогенні ефекти та вади розвитку плоду.

8. Собака не не лише друг людини, але і універсальний детектор раку легень. 

Собака не только друг человека, но и универсальный детектор рака легких.

До таких висновків прийшли німецьківчені цього року. Хоча достеменно не відомо, які саме біологічно активні речовини відчуває чотирилапий товариш у видихуваному людиною повітрі, але це не заважає йому встановлювати вірний діагноз. Так у дослідженні, собакам вдалось ідентифікувати 71 із 100 хворих на рак легенів, а також вибрати 93% не пухлинних зразків.

9. Слина розповість про ваш вік.

Слюна расскажет о вашем возрасте.

Донині генетичний аналіз ДНКне дозволяв із 100% точністю встановити вік людини . Аби вирішити це питання достатньо було вивчати зразки ДНК отримані із слини. Саме епігенетичні зміни ДНК видають справжній вік через послідовні «пошкодження», які виникають внаслідок дії зовнішніх факторів, як то дієта, екологія, канцерогени. Ці зовнішні чинники можуть включати або виключати роботу генів, не змінюючи саму ДНК. Епігенетичні зміни розташовуються у хронологічному порядку, за яким можна визначити вік людини з точністю до 5 років.

10. Предиктори смерті. 

Предикторы смерти.

Шведські вчені з університету Упсала протягом 12 років дослідили кров близько 2000 пацієнтів та виявили специфічний білок, що є маркером серцево-судинних та онкологічних захворювань. Катепсин С підвищується у хворих на атеросклероз тапухлини. Механізм ефекту цього білка до кінця не вивчений, однак фармкомпанії вже працюють над ліками, які б блокували ефекти кате псину С.