Топ-10 непотрібних органів

Чарльз Дарвін у своїй праці «Походження видів» (1859 р.) доводив теорію еволюції, спираючись на наявність атавізмів у різних видів. Ці непотрібні органи свідчили про зв’язок нащадків з предками. Існування спільних для ссавців атавізмів у вигляді зябер на етапі ембріонального розвитку свідчить про походження від одного предка.

Таких рудиментарних органів чимало. Кожен вид має свої особливі атавізми. Портал Livescience представляє топ-10 найбільш виражених не функціональних органів.

Топ-10 непотрібних органів (livescience.com)
Апендикс у людини1. Апендикс у людиниУ травоїдних тварин апендикс великий за розміром, і його головна функція – допомога у перетравленні їжі рослинного походження. У людини тривалий час роль цієї невеличкої частини товстого кишківника залишалася незрозумілою, оскільки значення апендикса у травленні зовсім незначне. На переконання біологів та палеонтологів, цей відросток залишився нам у спадок від наших предків, що харчувалися переважно їжею рослинного походження. Останні наукові дослідження свідчать про те, що апендикс відіграє роль імунного захисту, бо в ньому міститься значна кількість лімфоїдної тканини. Атавізм чи ні, але апендикс часто-густо нагадує про своє існування: тисячі операцій щорічно, сотні смертельних випадків.
Груди і соски у чоловіків2. Груди і соски у чоловіківДоцільність молочних залоз у чоловіків і досі лишається під питанням. Дехто спекулює на цьому, мовляв, чи не свідчить це про те, що не з ребра Адама була створена Єва, а навпаки? Вчені ж пояснюють подібність анатомічної будови цього органа тим, що на ранніх стадіях ембріогенез плодів чоловічої та жіночої статей протікає однаково. Лише потім включаються механізми, від яких залежить наявність і вираженість вторинних статевих ознак. До речі, на рак молочної залози хворіють не лише жінки, а й сильна стать. До того ж, у деяких чоловіків іноді з’являється молоко. Це може свідчити про серйозне захворювання нейроендокринного характеру.
Симулювання поведінки самців у хлистохвостих ящірок3. Симулювання поведінки самців у хлистохвостих ящірокЦей вид ящірок обходиться без самців. Малюки розвиваються з незапліднених яйцеклітин. Тож самки клонують себе, забезпечуючи існування виду. Цікаво те, що деякі представниці жіночої статі проявляють себе як самці, копіюючи їхню поведінку і спарюючись з іншими самицями. Але навіщо такий атавізм цьому видові, вчені поки не знають.
Статеві органи у кульбаби4. Статеві органи у кульбабиУ кульбаби, як і в інших рослин, є статеві органи. Однак ця квіточка віддає перевагу безстатевому розмноженню, тобто вегетації. Той, хто спостерігав, як навесні все поле швидко вкривається цими жовтими квітками, охоче повірить. Бо ж клонувати себе набагато зручніше і швидше. Тим не менше в кульбаби є нефункціональні приймочка, тичинки і маточка.
Зуби мудрості у людини5. Зуби мудрості у людиниПро зуби мудрості людина найчастіше згадує з двох причин. Перша – боляче прорізуються і дошкуляють. Друга – не прорізуються, неправильно вростають у щелепу, і ортодонтам доводиться поморочитися, вирізаючи їх. Навіщо вони взагалі? Невже природа передбачила професію стоматолога і подбала про їхній заробіток? Очевидно, ці зуби дісталися нам у спадок від наших пращурів. Вони ж мали більшу щелепу, і жодних проблем із додатковими чотирма зубами не виникало. Інша версія (мабуть, прихильників теорії про доцільність усього в природі): колись вже у віці 18 років люди втрачали не один зуб. Не було зубних порошків, паст, стоматклінік. Тож зуби, що з’являлися останніми, мали всі шанси справді допомогти хазяїну пережовувати їжу.
Сліпа рибка астьянакс мексиканський6. Сліпа рибка астьянакс мексиканськийПрирода поставила цікавий експеримент над рибкою, що живе у глибинах океану біля узбережжя Мексики. Справа в тому, що незважаючи на наявність очей, вона зовсім сліпа. Орган зору починає дегенерувати ще в ембріональний період, і рибка народжується незрячою. Її нефункціональні очі закриті шкірою. Зате її родичка, що мешкає на поверхні водної товщі, має цілком повноцінні очі. Вчені проводили дослід, пересадивши кришталик від зрячого виду незрячому. В результаті сліпі особини починали бачити. Під шкірною заслінкою через 8 днів починало розвиватись нормальне око – з повноцінною зіницею, райдужкою та рогівкою. А через місяць рибка починала бачити. Тож незрячі очі астьянакса – атавізм, пов’язаний з умовами життя на глибині, де немає світла.
Куприк у людини7. Куприк у людиниКілька зрощених між собою хребців, що слугують іншим ссавцям хвостом, людині не потрібні. В процесі еволюції людина перейшла до прямоходіння, тож такий орган рівноваги як хвіст став для неї зайвим. Проте й досі інколи народжуються хвостаті малюки. Цей атавізм пластичні хірурги видаляють без особливих ускладнень і втрат для організму. Хоча деякі лікарі вважають, що куприк потрібний як опора органів малого тазу. У часи середньовіччя усіх хвостатих малюків разом з їхніми матусями просто винищували, звинувачуючи жінок у відьомстві і зв’язку з нечистим.
М’яз-підіймач волосся і волосся на тілі8. М’яз-підіймач волосся і волосся на тіліМ’яз-підіймач волосся і шерсть виконують важливі функції у тварин. Аби відлякати непрошеного гостя, варто лише напружити ці гладенькі м’язи – і шерсть стає дибки. Людині ж цей м’яз «дарує» гусячу шкіру. Волосся на тілі, крім голови, де воно захищає від сонця, та брів, які затримують піт, щоб не капав в очі, втратило свою функцію.
Задні кінцівки у китів9. Задні кінцівки у китів100 млн. років тому єдиними хребетними на планеті були риби, земноводні та водоплавні ссавці. Суходіл вони лише опановували. Як пристосування до існування поза водою у них розвинулися кінцівки. Однак деяким ссавцям довелося повернутись у середовище первісного існування. Це сталося 50 млн. років тому. Ці тварини були предками сучасних китів. Нагадування про наземний спосіб життя предків лишилася у китів вигляді рудиментарних ніг.
Крила у птахів, що не літають10. Крила у птахів, що не літаютьУ 1798 році, за 60 років до виходу першої книги Чарльза Дарвіна, французький анатом Етьєн Жоффрей (É´ienne Geoffroy) під час подорожі з Наполеоном до Єгипту описав птахів, не здатних літати. Проте вони мали крила. Йшлося про страусів, однак учений помилково назвав їх казуарами. Як у страусів, так і в казуарів є анатомічно повноцінні крила, проте нефункціональні. Такі ж крила мають ківі та папуги какапо (єдиний вид папуг, що не літають). Навіщо ж вони їм потрібні? Свої крила вони використовують для рівноваги, планерування та маневрування при бігові.