10 причин, чому Олександр Македонський названий Великим

Олександр Македонський

Дізнавшись про нескінченність Всесвіту, Олександр Македонський заплакав: «Існує так багато світів, а я не завоював і одного!» Розпач великого чоловіка можна зрозуміти, проте навіть не завоювавши цілого світу, він підкорив половину. Македонянин пройшов Малою Азією, подолав греків і персів, дістався Індії.

Цей видатний чоловік відзначався непересічною зовнішністю: невисокий рум’янощокий блондин, одне око якого було небесно-блакитним, а друге – чорним, мов ніч. Виховувала майбутнього завойовника Олімпія, його мати. Кажуть, вона вела свій рід від героїв античних міфів Герекла й Ахілла.

Батько Олександра, Філіп ІІ, був по-своєму видатним правителем, хоча його діяльність меркне у сяйві синової слави. Філіп ІІ об’єднав Македонію, підкорив південні грецькі міста-держави, створивши боєздатне навчене військо.

Попри те, що македоняни розмовляли грецькою мовою, афіняни та фівійці вважали їх селюками. Олександр кардинально змінив думку чванькуватих городян, підкоривши їхні міста. Він справді захоплювався науками, грецькою філософією та мистецтвом, літературою і географією. Про 10 найвизначніших здобутків Олександра Великого пише livescience.com.

10 причин, через які Олександра Македонського називають Великим (livescience.com)

10. Навчався філософії в Аристотеля Скільки владик за всю історію людства могли похвалитися тим, що їх учитель і наставник був великим філософом? Батько 13-річного Олександра обрав учня Платона, Аристотеля, щоб той навчав його сина історії, зоології, географії, політики та медицини. За кругленьку суму, звичайно. Пізніше Олександр брав свого любого вчителя у військові походи або ж відсилав зразки незвичайних рослин і тварин своєму колишньому наставникові.

9. Приборкав коня БуцефалаБатько Олександра купив Буцефала за 13 талантів золота (1 талант = 27 кг), проте коняка виявилась норовистою і нікого не підпускала до себе. Олександр помітив, що тварина просто боїться власної тіні, й заявив батькові, що приборкає її. Він повернув коня проти сонця так, щоб він не бачив своєї тіні, і сів у сідло. Батько здивувався і сказав, що хлопець має шукати собі царство, яке задовольнило б його амбіції – Македонія надто мала для такого героя. Олександр у своїх завоюваннях просувався на схід, тобто проти сонця. Буцефал же лишався вірним своєму господарю аж до самої своєї смерті.

8. Своєчасно здобув батьківський трон, проте дуже жорстокоФіліпа ІІ вбили ударом кинджала у 336 році на весільному банкеті. Прямих доказів нема, проте очевидно, що Олександр брав участь у змові. Він навіть проінструктував свою матір, як розправитися з новонародженим сином свого батька від його останньої дружини. Після того, як у Фівах пройшла чутка, що Олександр помер, він зрівняв місто з землею, а 30 тис. городян убив чи продав у рабство. Ось чому під час його військових кампаній у Малій Азії практично не було повстань.

7. Висока майстерність війська Олександра – фалангиФаланги були потужною частиною греко-македонської військової машини. На рівнині фаланги вважались непереможними. Вони складалися з рядів воїнів, причому перший ряд тримав величезні щити і довгі міцні списи, а наступні – невеликі щити над головою так, аби ворог не міг помітити переміщень. Завдяки своєму батькові Олександр отримав навчену професійну армію вояків, котра (не в останню чергу завдяки непоганій платні) могла піти з ним у буквальному розуміння на край світу.

6. Перейшов Геллеспонт (Дарданелли)Після встановлення свого правління у Македонії та Греції Олександр звернув свій погляд на Азію, де процвітала Перська імперія Дарія ІІІ. Олександр зібрав 5 тис. кавалерії та 30 тис. піхоти, щоб помститися за вторгнення персів до Греції. З 60 кораблями він переплив Геллеспонт і ще з корабля кинув свого важкого списа на ворожий берег. Після висадки Олександр підняв свою кинуту зброю і проголосив, що ці землі буде завойовано списом. Але… перш за все Олександр вирішив розважитись і в туристичних цілях відвідав свою улюблену Трою. «Іліаду» Гомера, він, як кажуть, тримав під подушкою.

5. Розрубив Гордіїв вузолЗгідно із легендою, фрігійцям, які жили у Центральній Туреччині, оракул пророкував, що їхнім правителем стане людина, яка заїде до міста на візку із волами. Цим щасливцем був Гордій, бідний селянин. Він поставив візок у храмі Зевса і зав’язав на дишлі вузол, та такий, що годі було його розв’язати. Той, хто спроможеться розплутати Гордіїв вузол, завоює Азію. Олександр не міг пройти повз такий шанс, проте вузол не мав навіть кінців, щоб за них ухопитися. У відчаї він розрубав Гордіїв вузол. Про цей випадок не забули, і вислів «розрубати гордіїв вузол» увійшов до мови як позначення незвичайного і рішучого виходу зі складної ситуації.

4. Проголосив себе сином БожимПісля перемоги над персами Олександр вирішив піти до Єгипту, який був під владою персів майже 200 років. Єгиптяни не любили персів за релігійну нетерпимість і великі податки. Вони радо прийняли Олександра як фараона й розпочали культурний обмін між Грецією та Єгиптом, який тривав майже триста років. Олександр також здійснив небезпечну подорож до святині Амона-Зевса. Коли Македонський прибув до храму, жрець сказав йому, що він син Зевса. І хоча Олександр чудово знав, хто його батько, зручніше і вигідніше було повірити у власну божественність, а головне – розповісти про неї мешканцям завойованих територій, щоб вселити у них страх, повагу і покору.

3. Заснував Олександрію, зібрав найбільшу бібліотеку свого часуОкрім руйнування міст, Олександр заснував 20 нових, більшість із яких було названо на його честь. Найвідомішою з них є Олександрія у дельті Нілу. Олександрія згодом перетворилась на величне місто – науковий і культурний центр зі школами, театром і найвідомішою бібліотекою античності.

2. Переміг персівПісля майже річного перебування в Єгипті Олександр поновив переслідування перського царя Дарія ІІІ. На рівнині Гальгамела Дарій зібрав військо з 200 тисяч людей, де були колісниці й кавалерія у кольчугах. 47 тис. воїнів Олександра атакували армію Дарія, вдершись всередину їхніх лав. Дарій утік верхи на коні, але згодом його вбив один з його людей. Після завоювання Персії Олександра проголосили володарем Азії. Він узяв Персеполіс і Вавилон. У намаганні затвердити своє правління він почав одягатись як перс і одружився з перською танцівницею Роксаною.

1. Розширив кордони імперії аж до Індії і помер непереможенимЗавоювання Індії не втамувало бажання Олександра до нових подвигів. Він хотів захопити весь континент і вмовив своїх воєначальників просуватися далі на схід. Проте не спротив місцевих мешканців виснажив його військо, а незвичний клімат і незнайомі хвороби. В результаті Олександр вирішив повернутись до Персії, вибравши шлях ріками через Індію до океану. Це стало його фатальною помилкою. 15 тис. його солдатів померли від голоду і спраги – більше, ніж він втратив у битвах. Після повернення до Вавилона Олександр влаштував бучний бенкет. Раптом його здолала невідома хвороба – найвірогідніше, малярія. Олександр Великий помер у розквіті сил – у 33 роки, залишившись непереможним.