Найуспішніші бізнесмени серед стріт-арт художників

Жоден список комерційно успішних графіті — майстрів не буде повним без Бенксі — невловимій особистості Туманного Альбіону. При тому, що чиста вартість його робіт нині оцінюється в 20 мільйонів доларів, художник ще й зміг зберегти інкогніто — нечувана розкіш в сучасному світі.Не дивлячись на те, що Бенксі в своїх роботах відкрито засуджує капіталістичне суспільство, в діловій хватці йому не відмовиш: багатьох його шанувальників приваблює своєрідна сатира в його роботах і завіса таємниці над особистістю автора.Забудьте про нещасного Вінсента Ван Гога і подумайте про нуворишів Демієн Херст: нині не всякий художник помирає в злиднях і невідомості. Графіті — художники з даного списку зуміли капіталізувати свій талант і роботи за допомогою різних комерційних заходів і прийомів.Вони заробляють на всьому: від вінілових іграшок і телефонних аксесуарів, до номінації своїх документальних фільмів на премію «Оскар».

1. Бенксі

111be.jpg

Як вже зазначалося, жоден список комерційно успішних художників не буде повним без загадкового британця Бенксі. Його стан оцінюється в 20 мільйонів доларів. Крім художніх робіт, Бенксі відомий документальним фільмом «Вихід через сувенірну лавку», номінований у 2010 році на «Оскар».

2. Девід Чо 

3b5af.jpg

У 2005 році веб-підприємець Шон Паркер заангажував актуального каліфорнійського художника Девіда Чо для редизайну робочих місць нового стартапу в Силіконовій долині під назвою Facebook.

В якості оплати Паркер запропонував Чо скромну грошову винагороду або ж акції компанії. На щастя для художника, незважаючи на його упередженість проти соціальних мереж, він вибрав друге.

У травні 2012 року, коли акції Facebook були викинуті у вільне плавання на ринку, стан Чо злетів до 20 мільйонів доларів. Як жартує сам художник: «Я самий високооплачуваний художник-оформлювач в світі».

3. Шепард Фейрі

e1ce8.jpg

Починаючи з 1989 року, Шепард Фейрі створив такі знакові роботи, як наклейки з колишньою зіркою рестлінга Андре Гігантом, товарний знак у вигляді «Гіганта» для власної марки вуличного одягу OBEY.

З тих пір його капітал зріс до 15 мільйонів доларів. Прорив в кар’єрі Фейрі почався в 1997 році з заснування дизайн-студії BLK / MRKT, яка виконувала замовлення для компаній Pepsi і Hasbro.

Потім в 2001 році він заснував свою марку одягу OBEY. Два роки по тому Фейрі кинув BLK / MRKT і разом зі своєю дружиною відкрив у Лос-Анджелесі студію по дизайну одягу Studio One. А всесвітню славу в 2008 році йому принесли плакати «Hope» до передвиборної кампанії майбутнього президента Барака Обами.

4. Тьєррі Гетта/​Mr. Brainwash

b8038.jpg

Неоднозначний галльський художник Тьєррі Гетта, відомий також як Містер Брейнвош, в бізнесі чітко слідує вислову «Куй залізо поки гаряче».

Перше шоу Містера Брейнвоша під назвою «Життя прекрасне» відбулося в Студії CBS в Лос-Анджелесі в 2008 році, а в 2010 році він приклався до створення документального фільму Бенксі «Вихід через сувенірну лавку», ставши альтер-его головного героя фільму.

З тих пір колишній торговець накопичив приблизно 10 мільйонів доларів. Серед інших відомих робіт Гетта — виставка «Ікони» в Нью-Йорку; співпраця з Coca-Cola, Absolut Vodka і Мадонною.

5. Retna

d380e.jpg

Завдяки його затребуваним оригінальним творінням і робіт для Nike, Louis Vuitton і VistaJet, художник з Лос-Анджелеса, справжнє ім’я якого Маркіз Льюїс, володіє статком у п’ять мільйонів доларів.

Виріс на вулицях Лос-Анджелеса, Retna розробив свій унікальний складний стиль, який поєднує давні староанглійські тексти і теги вуличних банд. Перші роботи Retna з’явилися в 1997 році, і з тих пір він став популярним серед колекціонерів і знаменитостей.

Більше того, ім’я маестро пов’язано з низкою художніх колективів, у тому числі ексклюзивної групи The Seventh Letter.

6. KAWS

f06ce.jpg

Художник з міста Нью-Йорк, який ховається під псевдонімом KAWS, почав свій шлях у світі мистецтва шляхом підривної діяльності. Брайан Доннеллі почав малювати в 1990-их роках, здійснюючи «арт-захват» рекламних щитів на зупинках і переробляючи їх на свій розсуд.

Наприкінці дев’яностих він став популярний настільки, що створив ряд цікавих вінілових іграшок. У більш пізні роки він створив такі свої знакові персонажі, як Michelin Man, Міккі Маус і The Simpsons, а також почав співпрацювати з такими компаніями, як Bathing Ape, Nike, Marc Jacobs і MTV.

Його «модифіковані» оголошення — створені з оригінальних рекламних плакатів — продаються в інтернеті за 22 тисячі доларів.

7.БарріМакГі

5a963.jpg

Баррі МакГі почав залишати свої теги на вулицях Сан-Франциско ще в далекі 1980‑і роки. Яскраві символічні вирази персонажів на малюнках стали щось на зразок впізнаваного товарного знака художника.

МакГі зіграв важливу роль у переміщенні графіті з вулиць у світ образотворчого мистецтва на просторах галерей та виставкових площ.

Його графічні візерунки, розпис стін за допомогою тегів і прагнення створювати малюнки на стінах галерей забезпечили йому місця в кращих виставкових залах світу, а його роботи оцінюються в сотні тисяч доларів.

Така дика популярність поклала початок комерційного співробітництва з такими компаніями, як Adidas, RVCA та італійського бренду велосипедів Cinelli.

8. Рон Інгліш

4516c.jpg

«Хрещений батько вуличного мистецтва», Рон Інгліш описує свій стиль як змішання різних елементів популярної культури. Завдяки його внеску в розвиток стріт-арту, його зараховують в ключові фігури еволюції графіті з підпілля до більш красивих, але мейнстрімових настінних арт-Мураль.У 2004 Рон Інгліш створив для номінованого на премію «Оскар» документального фільму Моргана Сперлока Super Size Me плакат, на якому був зображений один з найвідоміших персонажів художника MC Supersized.Рон Інгліш також випускає одяг, книги, обкладинки альбомів, взуття, створив особливу пляшку для марки Absolut Vodka і цілий ряд іграшок, які висміюють сучасну поп-культуру.Рон Інгліш настільки відомий, що навіть потрапив разом з іншими художниками — Шепард Фейрі, Роббі Коналу і Кенні Шарфом, в один з епізодів мультсеріалу «Сімпсони».

9. Майк Джіант (Mike Giant) 

d97b2.jpg

Знаменитий нью-йоркський художник графіті і екс-татуювальник Майк Джіант з 2003 року був центральною фігурою марки одягу Rebel8, для якої робив ескізи всього: від шкарпеток і топів до пляжних рушників і шарфів.

Більш того, в 2011 році він співпрацював з іншим художником, Шарпи, випустивши серію різнокольорових ручок. Крім того, Джіант співпрацює з такими компаніями-гігантами, як Adidas, Converse і скейтборд-компанією Santa Cruz. Крім того, він випустив кілька книг і створив у 2011 році обкладинку для альбому Blink 182.

10. Buff Monster 

8965f.jpg

Нью-йоркський художник Баффі-Монстр вважає, що «рожевий колір рулить» і, можливо, він має рацію. Художник пройшов шлях від розвішування саморобних постерів в окрузі Лос-Анджелеса до роботи з такими клієнтами, як студія Disney, компанії Coca-Cola і Samsung.Сьогодні його комерційно орієнтовані твори включає в себе іграшки, одяг, наклейки, колекційні картки, книги і навіть розмінні монети. Деякі з його перебільшено потворних іграшок розходяться по 200 доларів за штуку, як гарячі пиріжки.Японська фірма Sanrio, яка володіє брендом Hello Kitty, задіяла Баффа в деяких проектах, а в 2011 році він придумав набір з чашки і блюдця для британської компанії This Is Limited Edition. У 2014 році він співпрацював з Smart Car і BoConcept, а також намалював ескіз малюнка для знаменитих кедів Converse Chuck Taylor All Stars.