Десять провальних місій NASA

Жодним іншим досягненням так не пишається людство, як дослідженням космосу. Всі зусилля спрямовують на те, щоби просунутися хоча на один крок ближче до розкриття таємниць Всесвіту. Проте часом на такі спроби чекає невдача.

Перейнявшись нещодавнім провалом місії NASA із запуску орбітального супутника Orbiting Carbon Observatory, сайт рopsci.com вирішив підсумувати всі невдачі американських космічних відомств і обрати 10 наймасштабніших, найдорожчих і найцікавіших випадків.

Десять провальних місій NASA (popsci.com, 2009)

NOAA-191. NOAA-19 Місія: NOAA-19 був найновішим із серії супутників, за допомогою яких вивчали погоду. Завданням NOAA-19 було досліджувати атмосферні умови, спостерігати за виверженнями вулканів і фіксувати зміни клімату. Проблема: Траплялося, що супутники виходили з ладу задовго до виведення на орбіту – під час старту або проходження щільних шарів атмосфери, наприклад. Цей випадок не став винятком. Каліфорнійські інженери, які готували супутник до запуску й перевіряли його технічний стан, не перевірили, чи достатньо міцне кріплення апарату. В результаті багатомільйонна машина розлетілася на шматочки на стартовому майданчику. Упс!..

Mars Climate Orbiter2. Mars Climate Orbiter (MCO) Місія: Апарат Mars Climate Orbiter мав працювати за двох: вивчати марсіанську атмосферу й отримувати сигнали від зондів, які досліджували ґрунт. Проблема: Горе з розуму – так словами класика можна описати те, що сталося з орбітером. Космічне агентство і гадки не мало, що компанія-виробник апарата використовувала у програмуванні не ті одиниці, якими послуговувалась NASA. Як наслідок орбітер увійшов в атмосферу Червоної планети під неправильним кутом і згорів у ній.

Deep Space 23. Deep Space 2 Місія: Апарат Deep Space 2 мав виконувати на Марсі два завдання: бурити ґрунт, беручи його зразки для хімічного аналізу, і шукати воду. Проблема: Де саме була помилка, досі лишається загадкою. Відомо тільки, що після низки невдач із великими і дорогими проектами цей зонд будували за принципом «швидше, краще, дешевше».

Mars Polar Lander4. Mars Polar Lander (MPL) Місія: Mars Polar Lander був частиною програми з вивчення Червоної планети у 1988 році. Програма включала зонд для вивчення ґрунту, модуль і супутник. Модуль Mars Polar Lander мав вивчати клімат і поверхню Марсу. Проблема: Насправді ніхто не знає, що сталося із MPL. Космічний корабель успішно дістався планети, але встановити контакт із MPL не вдалося. Можливо, справа у несправному передавачі. NASA й досі сподівається дізнатись, що ж пішло не так.

Space-Based Infrared System5. Space-Based Infrared System (SBIRS) Місія: Система інфрачервоних супутників мала полегшити завдання американської протиповітряної оборони, відстежуючи балістичні ракети. На систему покладали великі надії, навіть планувалось випустити ще кілька систем у 2010 році. Проблема: Незважаючи на вкладені $10 млрд., система не спрацювала. Вже через 7 секунд після того, як один із супутників досягнув орбіти Землі, відмовила система безпеки, і дорогий апарат перетворився на купу мерзлого металобрухту.

Genesis6. Genesis Місія: Апарат Genesis сконструювали для того, щоб вивчати часточки сонячного вітру, які пристрій мав вловлювати і збирати у спеціальній капсулі. Проблема: Як не дивно для цього рейтингу, апарат успішно виконав свою місію. Проблеми почалися тоді, коли Genesis мав приземлятись. Він не міг самостійно сісти на землю. Тоді вирішено було перехопити капсулу зі зразками, яка спускалась на парашуті, на гелікоптері. Але й тут не склалось – парашут не розкрився. Добре, що частина космічного скарбу, яка впала у пустелю Юта, виявилась міцною і все-таки дісталась ученим для вивчення.

Hubble7. Космічний телескоп Hubble Місія: Він був перший серед космічних телескопів. Нubble давав суттєву перевагу – від дозволяв споглядати за космічними тілами без атмосферних перешкод. Проблема: Лінза, не витримуючи умов невагомості, змінювала свою форму. І знаєте, як розв’язали проблему? На телескоп вдягли окуляр! Як тільки з’явилась додаткова оптика, все стало на свої місця.

Helios8. Космічний зонд Helios Місія: Насправді він був не зовсім космічним, адже призначався для вивчення атмосфери у верхніх її шарах. Проблема: Геліос-зонд виявився слабшим за свого тезку Геліоса-бога: після 30 хвилин шляху по небесній дорозі апарат був збитий масивним потоком повітря і впав у Тихий океан.

DART Spacecraft9. DART Spacecraft Місія: Постійні невдачі із запусками шатлів для підтримки супутників на орбіті навели вчених на думку про DART. Цей повністю автоматизований корабель-робот мав стикуватися із потрібним супутником та надавати необхідну допомогу. Управління DART було повністю автоматизоване і здійснювалося з Землі. Проблема: Помилка у розрахунках призвела до зіткнення супутника і керованого із Землі кораблика. В результаті, використавши все своє недешеве пальне, DART упав на дно океану.

Orbiting Carbon Observatory10. Orbiting Carbon Observatory (OCO) Satellite Місія: Головне призначення програми OCO – вивести на орбіту обсерваторію, звідки вчені могли б спостерігати за рухом вуглекислого газу в атмосфері. Такі дані суттєво допомогли б у вивченні зміни клімату на планеті. Проблема: На жаль, через 17 хвилин після запуску OCO від’єднався від ракети-носія і розлетівся на частини, що впали в океан.