Найкращі цитати Річарда Фейнмана

Річард Фейнман – американський фізик, відомий названими в його честь діаграмами взаємодії елементарних частинок, курсом лекцій з фізики і книгою «Ви, звичайно, жартуєте, містер Фейнман!». Його знають не тільки ті, хто має хоч якесь відношення до фізики, а й прихильники його творчості.

8fa70.jpg

Одного разу він сказав, що «людина не може жити за межами власної могили», але в його випадку все з точністю навпаки. Протягом багатьох років після смерті фізика на полицях в магазинах з’являлися збірники зі статтями, цитатами і лекціями Фейнмана.

Сьогодні його висловлювання популярні як ніколи і всі містяться в книзі під редакцією його дочки Мішель. Але якщо у вас немає часу на читання цілого збірника, пропонуємо ознайомитися з 10 найкращих цитат Річарда Фейнмана, обраних з його творів.

«Якби в результаті якоїсь світової катастрофи всі накопичені наукові знання виявилися б знищеними і до прийдешніх поколінь живих істот перейшла б лише одна фраза, то яке твердження, складене з найменшої кількості слів, принесло б найбільшу інформацію? Я вважаю, що це – атомна гіпотеза: всі тіла складаються з атомів – маленьких тілець, які знаходяться в безперервному русі, притягуються на невеликій відстані, але відштовхуються, якщо одне з них щільніше притиснути до іншого».

В одній цій фразі (із знаменитих Лекцій з фізики) міститься неймовірна кількість інформації про навколишній світ.

92849.jpg

«У живих істот немає нічого, що не могло б бути зрозуміле з тієї точки зору, що вони складаються з атомів, що діють за законами фізики».

Знадобилося чимало часу, перш ніж було висунуто це припущення, але тепер воно повсюдно прийнято і приносить величезну користь, породжуючи нові ідеї в області науки.

«Для успішної технології реальність повинна мати пріоритет над зв’язками з громадськістю, оскільки природа не може бути обманута».

Ці слова були сказані в зв’язку з катастрофою «Челленджер», що сталася в 1986 році.

«Майбутня ера пробудження людського інтелекту цілком може привести до розуміння якісного змісту рівнянь. Сьогодні ми цього не можемо. Сьогодні ми не бачимо, що рівняння течії води включає такі речі, як структури турбулентності. Сьогодні ми не знаємо, чи містить рівняння Шредінгера жаб, композиторів або мораль. Ми не можемо сказати, чи є необхідність в чомусь більшому, а саме в існуванні Бога. І ми всі можемо мати на цей рахунок власну думку».

Дивно, наскільки точним виявилося висловлювання фізика, яке вперше було озвучено 40 років тому.

«Швидше за все, все, що ви думаєте про це, невірно. Насправді це загальне правило для фізики: незалежно від того, що ви думаєте, це майже завжди помилково».

Цитата з серії Лекцій з фізики, в яких Фейнман намагається пояснити, чому наші уявлення про світ розходяться з дійсністю.

05ecf.jpg

«Що абсолютно необхідно «для самого існування науки» і які характеристики природи – все це визначається не пихатими деклараціями, а тим матеріалом, з яким ми маємо справу, — самою природою».

Природа диктує правила. А наука – лише спосіб з’ясувати їх.

«Там, внизу, багато місця».

Фраза вперше була сказана під час лекції в Каліфорнійському технологічному інституті в 1939 році. Слово «внизу» в даному контексті означає «світ дуже малих розмірів», який займає область, яка визначається нанометрами.

«Якщо чекають від тебе занадто багато, то це їхня помилка, а не твоя провина».

Відома цитата, яка облетіла весь Інтернет, насправді належить Річарду Фейнману.

«Я думаю, що сміливо можу стверджувати: квантову механіку не розуміє ніхто».

Лауреат Нобелівської премії мав відмінну від інших думку щодо науки. Він стверджував, що на відміну від простої фізики, квантова механіка дуже складна для розуміння. І в ній до кінця не може розібратися ніхто, в тому числі і він.

«Перший принцип полягає в тому, що ви не повинні обманювати себе – але ж вас обдурити найпростіше».

Фраза прозвучала з вуст фізика в 1974 році в Каліфорнійському технологічному інституті. Він припускав, що вчені повинні замислюватися про те, що і вони можуть помилятися, зріти в корінь.

655d6.jpg