"Любить-не любить": переваги британців серед країн світу

Чи стає Великобританія все більше ізоляціоністською у своїй зовнішньополітичній перспективі?

Зростання невизначеності щодо її європейського майбутнього, скорочення бюджетів на оборону і дипломатію, повний розгром політики уряду в питанні Сирії: все це веде до того, що Британія поступово втрачає статус інтернаціональної держави.

9f442.jpg

У четвертому виданні традиційного опитування YouGov, проведеного міжнародною організацією Chatham House, досліджується ставлення до стану справ у світі серед британської громадськості і впливових особистостей, які формують громадську думку.

Дослідження Chatham House засноване на результатах опитування YouGov, проведеного в серпні 2014 року, з репрезентативною вибіркою в 2059 дорослих.

Отримані результати свідчать про те, що в британському суспільстві явного руху до політики ізоляціонізму немає. В цілому, громадськість підтримує амбітну зовнішню політику Британії та її роль лідера в міжнародних справах.

Більшість опитаних вважають, що Великобританія повинна прагнути бути «великою державою», а миритися з роллю на «других позиціях». 63% населення і 61% лідерів, які формують громадську думку, дотримуються цієї точки зору.

Більшість населення вважає, що Великобританія несе відповідальність за підтримання міжнародної безпеки, здійснюючи військову підтримку для миротворчих місій і впливаючи на глобальну думку в питанні зміни клімату Землі.

В той же час, в суспільстві простежується якась обережність у вирішенні деяких питань. Найбільш важливим завданням, як і в попередні роки, вони вважають охорону кордонів і боротьбу з міжнародним тероризмом.

Основою ж зовнішньої політики має бути сприяння британським бізнесменам і торгівлі. Найбільшою загрозою британському способу життя мешканці Туманного Альбіону вважають міжнародний тероризм.

Лише 17% населення вважає, що Великобританія несе моральну відповідальність за підтримку народних повстань проти диктаторів.

У той час, як близько 60 відсотків опитаних висловилися на користь проведення референдуму про членство в Європейському Союзі, громадськість розділилася порівну в питанні членства Британії в Європейському Союзі, а двадцять відсотків взагалі не впевнені, чи хочуть вони голосувати за це питання.

Майже половина підтримує право громадян ЄС жити і працювати в будь-якій країні блоку. Серед людей, які впливають на формування громадської думки (провідні політики, педагоги, медики, бізнесмени, діячі науки і мистецтва), більш ніж 70 відсотків прихильно ставляться до членства Британії в ЄС.

Коаліційний уряд намагався переорієнтувати дипломатію на країни з економікою, що розвиваються і активізувати двосторонні відносини як основу міжнародного співробітництва.

Опитування показує, що суспільство має досить традиційні та послідовні погляди на європейських сусідів Великобританії, їхніх союзників і партнерів, а також її конкурентів або супротивників.

В цілому, гсуспільство найбільш доброзичливо ставиться до англомовних країн, які мають тісні історичні зв’язки з Британією, а також до тих європейських країн, які географічно близькі до неї.

Найбільш сприятливо британці ставляться до північних країн. Ось уже четвертий рік поспіль перше місце займають Нідерланди.

Росія і Україна, що розташовані віддалено, розглядаються найбільш несприятливо: 56% опитаних заявляють про своє негативне ставлення до Росії. Близько 23% так само ставляться до України.

У порівнянні з опитуванням 2012 року, кількість опитаних з негативним ставленням до Росії зросла на 26 пунктів. Імовірно, це пов’язано з реакцією суспільства на дії Росії в Україні.

Тим часом, думки щодо України залишилися ідентичними 2012 році.

За межами Європи, найбільш сприятливо розглядаються традиційні союзники Британської Імперії і члени так званої Співдружності держав.

Список держав за межами Європи традиційно очолює Австралія, за нею йдуть Канада (44%), США (33%) і Японія (15%). Північна Корея розглядається найбільш несприятливо (47%), далі йдуть Ізраїль (35%).