Міста вигідних інвестицій у нерухомість у 2009 році

Цього року Вашингтон обігнав Лондон у традиційному рейтингу журналу Forbes «Найкращі міста для інвестицій у нерухомість». Лондон і Нью-Йорк, незважаючи на розпал світової фінансової кризи, істотно не погіршили своїх позицій і займають друге й третє місця відповідно.

Зазвичай такі тихі гавані як округ Вашингтон у США не були вигідним місцем для вкладання грошей у нерухомість. Вони пленталися за такими світовими лідерами інвестицій як Нью-Йорк, Лондон і Токіо. Але завдяки трильйону доларів урядових асигнувань у розвиток економіки США інвестори вже починають стікатися до Вашингтона. Це створить нові можливості на ринку комерційної та некомерційної нерухомості: для всіх нових програм потрібні офіси, а для робітників – квартири.

Рейтинг Forbes базується на дослідженні Асоціації іноземних інвесторів у нерухомість (Association of Foreign Investors in Real Estate). Ця структура займається моніторингом ринків нерухомості, щоб надати своїм учасникам інформацію про найвигідніші для інвестування міста.

Найкращі міста для інвестицій у нерухомість (Forbes, 2009)

1. Вашингтон, США Вашингтон, США Щоб ціни на нерухомість залишалися стабільними, у місті має бути низький рівень безробіття і зростання кількості робочих місць. Саме така тенденція, завдяки щедрим асигнуванням уряду США, склалась у Вашингтоні, що дозволило йому очолити рейтинг.

2. Лондон, Британія Лондон, Британія Ринок чистих можливостей. Ціни на будинки у Лондоні й передмісті продовжують падати на 3,5% на місяць, а на комерційну нерухомість – на 2% на місяць. Незважаючи на глибокий спад, який переживає Британія, інвестори вважають, що вони роблять надійні вклади з приємними знижками.

3. Нью-Йорк, США Нью-Йорк, США Цей мегаполіс, як стійкий солдатик, довго лишався непохитним серед загального обвалу ринку нерухомості в США. Та зрештою і тут почали з’являтись ознаки зниження. У деяких районах ціни на будинки впали майже на 75%. Навіть у кварталах преміум-класу (Сохо і 57-ма вулиця) вартість нерухомості знижується. Проте це ще не потрапило до щоквартальних звітів, а отже, інвестори продовжують вкладати гроші у Нью-Йорк.

4. Токіо, Японія Токіо, Японія Японія пережила кілька дефолтів із нерухомістю. Найтяжчим був кінець 90‑х років. Тому японські інвестори обережні у виборі й купівлі нерухомості, особливо в кредит. Це робить японський ринок надійнішим і безпечнішим для інвестицій у нерухомість порівняно з іншими ринками.

5. Шанхай, Китай Шанхай, Китай Зростання економіки Китаю сповільнилося з 9 до 7%, а світова криза загрожує зменшити й цей показник. Згідно з даними Deutsche Bank, у Китаї зараз спостерігається найгірша дефляція за декаду, спричинена падінням цін на нерухомість. Але суттєві знижки на нерухомість у Шанхаї роблять його привабливим для інвестування. До того ж, місто, вірогідно, швидко одужає від економічної рецесії.

6. Сан-Франциско, США Сан-Франциско, США Ціни на квартири у місті й передмісті впали на 25% за рік. З іншого боку, цього року ще 650 тис. м² комерційної нерухомості вводять в експлуатацію. Від цих цифр можна відштовхуватись, прогнозуючи стан ринку нерухомості у Сан-Франциско 2009 року.

7. Лос-Анджелес, США  Лос-Анджелес, США Минулого року тільки божевільний міг би назвати Лос-Анджелес вигідним для інвестицій у нерухомість містом. Іпотечна криза вразила Лос-Анджелес найтяжче: найвищий у США відсоток неповернення кредитів, зниження споживацьких витрат відбилися майже на всіх секторах економіки міста. Проте шквал угод у житловому секторі нерухомості призвів до збільшення продажів на 102%.

8. Париж, Франція  Париж, Франція Вірите ви чи ні у слова президента Франції Ніколя Саркозі про те, що його жорстке управління допомогло уникнути іпотечних проблем, а в місцевому секторі нерухомості дійсно є багато позитивних моментів. Ціна житлових приміщень у Парижі минулого року зросла на 2,8%, тим часом як відсоток вільних офісних площ не перевищував 5% – найнижчий показник на континенті. Звичайно ж, у 2009 ціни впадуть, але не наполовину, як у США, Британії чи Іспанії.

9. Г’юстон, США  Г'юстон, США Поки на всій території США ринок нерухомості відчуває спад, у Г’юстоні вартість будинків зростає. Особливо це стосується офісної нерухомості. Так, ціни на офіси виросли з $2100/​м² у 2006 році до $2900/​м² у 2009 році – збільшення на 36%. Місто продовжує приваблювати нових мешканців, а низькі витрати на ведення бізнесу в Техасі сприяє притоку підприємців.

10. Сінгапур  Сінгапур У 2007 році Сінгапур злетів із 24 на 6 місце у цьому рейтингу. Цього року через зменшення морських перевезень гігантське місто-порт суттєво втратило свої позиції на інвестиційному ринку. Проте інвестори вбачають у ньому стратегічний пункт Тихоокеанського регіону Азії з майбутнім потенціалом.