Компанії, які вбили їх засновники

Девізом кожного з восьми героїв анти-рейтингу Інтернет-видання 247 Wall St. могли б стати знамениті слова нашого співвітчизника: «Я тебе породив, я тебе і вб’ю!» На кожного Сергія Бріна є свій Майкл Делл.

У той час як співзасновник і генеральний директор Google зробив свою компанію однієї з найцінніших у світі, Делл буквально спустошив своє дітище.

Можливо, найбільшою відмітною рисою засновників — руйнівників своїх компаній є бажання діяти виключно в своїх інтересах, а не в інтересах компанії та її акціонерів.Це знайшло своє відображення в в їх, як правило, надмірних зарплатах.

Не варто забувати, що Стів Джобс з Apple заробив лише 1 долар по заробітній платі та бонусам в 2010 році.Ну і найголовніше: керівники цих компаній не просувають інновації, вони не трансформують виробництво і не прораховують свою тактику на кілька кроків вперед.

1. Dell

Засновник: Майкл Делл 

Доля акцій із правом голосу: 13,97%

Рік заснування: 1984 

Майкл Делл

Майкл Делл заснував свою компанію в 1984 році, коли йому було всього 19 років. До 2001 року компанія, яку він заснував, будучи студентом, стала найбільшим постачальником комп’ютерних систем у світі. У 2004 році Делл подав у відставку з поста генерального директора, але повернувся на цю посаду вже в лютому 2007 року.

З тих пір компанія почала втрачати свою привабливість для споживачів в секторі персональних комп’ютерів. Зростаючий споживчий попит на планшети і смартфони також нашкодив компанії, яка не зайняла цю нішу. Крім програної боротьби конкурентам, діяльність компанії привернула увагк компетентних органів.

У 2010 році американська Комісія з цінних паперів і бірж оштрафувала компанію Dell на100 мільйонів доларів, а Майкла Делла на 4 мільйони доларів, стверджуючи, що компанія займається шахрайством в області бухгалтерського обліку з метою введення в оману інвесторів про свою діяльність.

П’ятого лютого 2013 компанія Dell досягла угоди з групою інвесторів, серед яких був і Майкл Делл. Вони домовилися викупити акції на 24,4 млрд. доларів. Це безпрецедентний випадок з часів початку фінансової кризи.

2. Chesapeake Energy 

Учредитель: Обрі Макклендон 

Доля акцій із правом голосу: меньше 1% 

Рік заснування: 1989 

Обри Макклендон

Обрі Макклендон, генеральний директор компанії Chesapeake Energy з тих пір, як він допоміг її заснувати в 1989 році. Макклендон став відомий завдяки своїм щедрим компенсаційним пакетам і екстремальним ставками по продуктивності своєї компанії.

У 2008 році він втратив велику частину свого особистого статку після запозиченні грошей, щоб купити значну кількість пакетів акцій своєї компанії.

У тому ж році, Chesapeake заплатітла Макклендону 100 мільйонів долларов. Между 2009 і 2011 роками компанія Chesapeake заплатила в загальній складності понад 57 млн. доларів компенсації.

У квітні 2012 року агентство Рейтер повідомило, що Обрі Макклендон знову запозичив велику суму грошей, в даному випадку 1,1 млрд. доларів, використовуючи в якості застави свою частку в компанії.

Так само журналістське розслідування виявило ряд інших спекуляцій і порушень.У тому ж місяці Обрі Макклендон відмовився від посту голови через побоювання з приводу можливих конфліктів інтересів з акціонерами. Він планує піти з посади генерального директора 1 квітня 2013 року.

3. Martha Stewart Living Omnimedia 

Засновник: Марта Стюарт 

Процент акцій із правом голосу: 86,7%

Рік заснування: 1997 

Марта Стюарт

Марта Стюарт залишається головою Martha Stewart Living Omnimedia навіть в той час, як компанія відчайдушно бореться за існування. Її аудиторія старіє, і компанія занадто покладається на друковані версії своїх видань.

Імідж Марти Стюарт прийняв серйозний удар в 2004 році, коли вона була визнана винною в змові, перешкоджанні здійсненню правосуддя і дачі неправдивих свідчень федеральним слідчим після того, як була звинувачена в інсайдерській торгівлі.Незважаючи на це, після звільнення Марта Стюарт повернулася в компанію.

Подальші її зусилля з реанімації бізнесу не окупилося для компанії, яка не отримувала прибуток починаючи з 2007 року.

Ціна акцій компанії знизився більш ніж на 58% за останні п’ять років. З моменту створення компанії змінилися, щонайменше, п’ять керівників і п’ять фінансових директорів.

Багато керівників стверджують, що надмірне втручання Стюарт перешкоджає впровадженню нововведень. Не дивлячись на все це, Марта Стюарт отримала від компанії більш ніж 21 млн. доларів в період між 2009 і 2011 роках.

4. BlackBerry

Засновник: Майк Лазаридис 

Процент акцій із правом голосу: 5,7% (разміщених акцій) 

Рік заснування: 1984 

Майк Лазаридис

Майк Лазарідіс був співзасновником компанії BlackBerry, раніше відомої як Research In Motion, в 1984 році. До січня 2012 року разом з Джимом Балсіллі він був спільним директором компанії. Ці двоє були піонерами революції смартфонів.Однак, Лазарідіс не вдалося підготувати BlackBerry до майбутньої конкуренції з продукцією компаній Apple і Samsung. Але найбільшою помилкою, яка поклала кінець перебуванню Лазардіса на посаді керівника, став планшет BlackBerry PlayBook.Через помилку, пристрої на платформі BlackBerry були відключені на чотири дні від послуг, в результаті користувачі не мали доступу до мережі Інтернет і електронній пошті.У третьому кварталі 2012 року, частка BlackBerry з продажу мобільних пристроїв на світовому ринку склала всього 5,3%, порівняно з 11% у третьому кварталі 2011 року.

5. Countrywide Financial 

Засновник: Анджело Мозіло 

Процент акцій із правом голосу: 1,5%

Рік заснування: 1968 

Анджело Мозило

Колишній генеральний директор компанії Countrywide Анджело Мозіло став героєм розглядів за іпотечними зобов’язаннями відразу ж, коли ринок нерухомості США впав.

Під його керівництвом його компанія почала фінансування іпотечних кредитів з високим рівнем ризику позичальників, що за часів житлового буму привело до великого зростання компанії.

У 2006 році Countrywide фінансувала близько 20% всіх іпотечних кредитів у США.Але компанія розпалася, коли ринок житла впав і позичальниками не виплачували своїх зобов’язань за високими відсотками кредитів.

Countrywide була продана Банку Америки в 2008 році за 4 млрд. доларів, а Мозіло змістили з поста декілька місяців потому.Потім компанія зіткнулася зі шквалом позовів за звинуваченням у використанні обманних прийомів, щоб змусити людей звертатися за іпотечними кредитами, які вони не могли собі дозволити.

Чесність Мозіло також була поставлена​під сумнів, коли стало відомо, що кілька чиновників і політиків, таких, як тодішній Сенатор Кріс Додд, уклали вигідні іпотечні угоди просто тому, що були «друзями Анджело».

Зараз Мозіло отримав тимчасову заборону працювати в якості службовця або директора відкритої акціонерної компанії.

6. Groupon

Засновник: Ендрю Мейсон 

Доля акцій із правом голосу: 19,5%

Рік створення: 2008 

Эндрю Мейсон

Ендрю Мейсон, виверткий засновник компанії Groupon і головний її виконавчий директор, за останні пару років скоїв ряд грубих помилок на своєму посту.

Його компанія, яка надає знижки та щоденні операції в Інтернеті, довелося переглянути свої фінансові звіти в серпні 2011 року після того, як регулятори і аналітики поставили під сумнів методи бухгалтерського обліку.

Компанія Groupon зробила ще один перегляд фінансових показників на початку 2012 року, так як її прибуток 2011 була переоцінена більш ніж на 20 мільйонів доларів.

Через цих проблем, поряд із загальною стурбованістю тим, що темп щоденних угод — основного бізнесу компанії — може сповільнитися, ціна акцій знизилася.

Тепер це приблизно чверть первинного публічного розміщення акцій за ціною 20 доларів за акцію, при ринковій капіталізації компанії в 3,3 мільярда доларів.

Цього не повинно було статися. Ще в 2010 році Groupon відкинула пропозицію Google про купівлю компанії за 6 мільярдів доларів. Ходять чутки, що Мейсон не достатньо зрілий і досвідчений, щоб управляти компанією такого розміру.

7. American Apparel 

Засновник: Дов Чарни 

Процент акцій із правом голосу: 43,3%

Рік заснування: 1989 

Дов Чарни

Дов Чарні заснував свою компанію American Apparel у своїй кімнаті в гуртожитку Університету Тафтса в кінці 1980 років. Двадцять років потому, в 2008 році, в компанії з виробництва одягу працювало більш ніж 6700 співробітників і 197 магазинів по всьому світу.

Але провокаційної реклами і швидкого розширення було недостатньо для вирішення проблем, що турбують компанію.У 2009 році Агентство по імміграції й митниці заявило, що чверть працівників виробничих потужностей компанії в Лос-Анджелесі були нелегальними іммігрантами.

У 2011 році проти Чарні були подані два позови за звинуваченням у сексуальних домаганнях.У грудні колишній менеджер магазину звинуватив Чарні в тому, що він душив його, розтираючи бруд на обличчі.

Чарні спростував всі звинувачення в неправомірних діях. Зараз компанія намагається з усіх сил залишатися на плаву.

8. Best Buy 

Засновник: Ричард Шульц 

Процент акцій із правом голосу: 20,24%

Рік заснування: 1966 

Ричард Шульц

Засновник компанії Best Buy Річард Шульц головував в компанії, яка щосили намагається залишатися актуальною в секторі, який все більше йде в Інтернет.

Бізнес Best Buy отримав сильний удар від таких інтернет-магазинів, як Amazon.com.Деякі галузеві експерти і аналітики відзначають, що Best Buy стає своєрідним шоу-румом для споживачів електроніки.

Це означає, що люди йдуть в магазин, щоб перевірити і оглянути продукт, а потім купити його в Інтернеті по більш низькій ціні.

В останньому кварталі, Best Buy втратили 10 млн. доларів, а дохід знизився на 4% в порівнянні з попереднім роком. Ціна акцій компанії складає приблизно одну третину того, що було п’ять років тому.Шульц також був втягнутим в секс-скандал.

Колишній генеральний директор Брайан Данн був змушений піти з компанії, після того як з’ясувалося, що у нього був любовний зв’язок з іншим співробітником.

Річард Шульц піддався критиці, оскільки внутрішнє розслідування встановило, що він не повідомив Раді про події між співробітниками, хоча був в курсі справи. Шульц оголосив про свій відхід з ради відразу після цього розслідування.