Найкращі режисерські дебюти двадцятого століття

1. Девід Лінч, «Голова-гумка»

Молодий дебютант Девід Лінч був настільки впевнений в концепції свого першого повнометражного фільму «Голова-ластик», що мабуть міркував таким чином: або глядачи, що побачили його фільм сприймуть його задум, або …можуть йти куди подалі.

У фільмі немає жодної секунди, коли б автор почав потурати смакам публіки: у кожному кадрі є щось, щось нестандартне, подекуди навіть огидне.

Світ цього фільму доступний лише небагатьом унікальним особистостям — і Девід Лінч, безумовно, серед них перший.

[Translate to Українська:] 

2. Орсон Веллс, «Громадянин Кейн»

Без цього фільму не може обійтися жоден з кінорейтингів. Це настільки революційний і бездоганний шедевр, що вихвален і критиками і глядачами. Часом здається, що це музейний експонат, а не засіб для розваги.

Вражають новаторські ідеї молодого Орсона Веллса: тут і вперше використане нелінійне оповідання, зовсім нові способи зйомки, а також спецефекти.

Всі ці технічні хитрощі послужили розкриттю великої епічної історії з вражаючим завершенням.

3. Чарльз Лоутон, «Ніч мисливець» 

Фільм англійського режисера-актора Чарльза Лоутона про втечу двох дітей з лап проповідника-рецидивіста скоріше схожий на кінематографічну поезію, ніж детектив.

Лоутон створив справжній фільм жахів з точки зору дітей, де навколишня їх реальність — це фантасмагоричний світ книги, але лиходії в ньому не чарівні, і їх не так вже й легко перемогти, а ось вбивства невідворотні.

При цьому картина буквально насичена красивими кадрами. На жаль, але другу картину режисер так і не наважився знімати.

4. «Аероплан!» Джеррі Цукер, Джим Абрахамс, Девід Цукер

«Аероплан!» — це геніальний твір кіномистецтва, в якому зібрані незліченні геги і пародії, об’єднані єдиним сюжетом і оповіданням.

Насправді подібні дурниці вимагають величезного інтелекту від авторів. У фільмі немає жодної марною сюжетної лінії: все було ідеально зіставлено, перш ніж бути зібраним в єдину канву.

Існує безліч фільмів, які намагалися повторити формулу успіху «Аероплану!» в жанрі пародії, але їм так і не вдавалося створити настільки злагоджений сюжет, як у Цукера, Абрахамса і Цукера.

5. «Скажені пси», Квентін Тарантіно

У 1992 році нікому не відомий молодий Квентін Тарантіно увірвався на кіно-небосхил зі своїм фільмом про криваве пограбування, який був схожий на мільйон інших фільмів.

Цією картиною режисер визначив наступне десятиліття в кінематографі.

Він відкрив цілу епоху режисерів-ботаніків, які переривають гори старого киноматериала і з них створюють свої нові кіношедеври, безсоромно цитуючи попередників.

6. «Це — Spinal Tap», Роб РайнерРоб Райнер є режисером геніального фільму — «Це-Spinal Tap», але от його інші стрічки: «Коли Гаррі зустрів Саллі», «Принцеса-наречена», «Залишся зі мною», «Місері» і «Кілька хороших хлопців» ніколи не отримували визнання.

Можливо це тому, що режисер, сам будучи актором, завжди давав свободу дій івиконувачам ролей у своїх картинах. У його фільмах відсутня режисерське его.

7. «Безплідні землі», Терренс МалікПісля цього фільму Теренс Малік став майже легендою. Ця розповідь про наївну дівчинку-підлітка і її бойфренда, які збираються на вбивче веселощі, сповнена протиріч.

Феноменально зрілий фільм для режисера, якому ще не було тридцяти. Відкриті кадри на заході дня стали практично кліше, товарним знаком Маліка, але в «Безплідних землях» вони ознаменували прихід одного з кращих режисерів сучасності.

8. «Дуель», Стівен Спілберг

Як правило, свої найкращі сцени у фільмах Стівен Спілберг знімав в умовах, коли, здавалося б, все працювало проти нього.

Несправність в механічній акулі з фільму «Щелепи» вимагала деякої винахідливості у постановці кадрів, а через проблеми з шлунком у Харрісона Форда на зйомках «Індіани Джонса» у сцені з фехтувальником актор просто вихоплює пістолет і стріляє.

Коли Спілберг знімав свій дебютний фільм про психопата на величезній вантажівці, у нього не було ні досвіду, ні часу, ні грошей.

Тому операторові довелося попотіти, щоб вантажівка виглядала дійсно величезною, в той час як дія змінює дію, створюючи напруження, а актори говорять тільки тоді, коли це потрібно. Воістину, кіновиробництво тече в жилах цього режисера.

9. «Скажи що-небудь», Кемерон Кроу

У деяких режисерів на пошук власного почерку йдуть роки. Кемерон Кроу знайшов його в своєму першому дебютному фільмі.

Тут є все, що потім отримує розвиток в його наступних картинах: абсолютно безсоромна віра у справжнє кохання, уникнення зайвої сентиментальності, а також дуже хороший саундтрек.

«Скажи що-небудь» і сьогодні вважається еталоном молодіжної комедії.

10. «Втеча з Шоушенка», Френк Дарабонт

«Втеча з Шоушенка» не відноситься до фільмів, які своїм виходом знаменують прихід генія кіно з нестандартним поглядом на звичні речі.

Фільм не демонструє володіння режисером виключно особистим стилем, як і не рясніє режисерськими відкриттями і знахідками.

Це, швидше, класичний фільм, який дозволяє просто розслабитися і спостерігати за дією на екрані. І це чудово. Адже всі пам’ятають фільм «Втеча з Шоушенка».