Історія створення семи комп'ютерних термінів

Миша, куки, спам — ці слова, немов подвійні агенти в сучасному світі. Звичні вуху слова і терміни знаходять друге значення, коли мова йде про світ технологій. Слова з повсякденного побуту виловлюються зі словників та їх значення перекроюються відповідно до реалій комп’ютерного світу. Чи замислювалися ви, як уже всім знайомі комп’ютерні терміни з’явилися на світ? Перед вами сім історій походження популярних технічних термінів.

1. Миша

a8aad.jpg

Що це: навігаційне пристрій, що використовується для комп’ютерів.

Походження терміну: Нікому не відомо. Навіть винахідник пристрою — Дуглас Енгельбарт — губиться в здогадах.

«Я не знаю, чому ми називаємо цей пристрій мишою.Іногда я навіть приношу вибачення. Все почалося саме так, і ми ніколи це не міняли», заявив він під час конференції 1968 року у час представлення свого творіння.

В іншому інтерв’ю він сказав, що «ніхто» не міг пригадати походження цього терміна, але що пристрій «виглядало як миша з хвостом, і ми всі так і називали пристрій під час роботи в лабораторії.»

Роджер Бейтс, апаратний дизайнер, який теж на той час працював над розробкою миші, трохи по-іншому тлумачить походження назви. Він пише, що курсор на екрані комп’ютера називали «CAT» («Кішка»), а кішки, як відомо, переслідують мишей.

2. Блог

a4883.jpg

Що це: персональний сайт для написання повідомлень і обміну посиланнями.

Походження терміну: Термін насправді є скороченням від прізвиська «веблог» (блог). Був створений в 1997 році Йорном Баргером.

Термін відносять до його веб-сторінки Робот Мудрість, на якій автор «коментував свої інтернет поневіряння.» З плином часу, слово було вкоротили і їм стали називати популярне проводження часу в мережі.

3. Кукіс

44870.jpg

Що це: невеликий фрагмент інформації, зберігаються при відвідуванні веб-сторінки.

Походження терміну: Він походить від «чарівних печеньок» (меджік кукіс) — старого комп’ютерного терміна з практично тим же значенням.

Лу Монтуллі, винахідник веб кукис, у своєму блозі пояснив вибір даних слів. «Я чув про термін» чарівне печиво «з курсу операційних систем в коледжі. Мені сподобався термін «кукіс» (печиво) з естетичних міркувань. Це було перше, що я придумав, і назва прижилася.»

Що стосується більш глибоких коренів терміна, то деякі теорії посилаються на старі відеоігри, де гравці отримували «чарівні печеньки» в цілях просування.

4. Спам

5e7a3.jpg

Що це таке: небажана кількість небажаної пошти.

Походження терміну: За нього можна подякувати хлопців з англійського шоу «Монті Пайтон». У старому комедійному скетчі показували обід зі СПАМом (дешеві м’ясні консерви) в кожній страві.

Незабаром герої скетчу виспівували і скандували слово «спам» по кілька разів. Термін прижився в інтернет-чатах і його стали асоціювати з дратівливими, повторюваними небажаними речами.

5. Мем

3ad21.jpg

Що це таке: ідея чи дію, які поширюються як вірус в Інтернеті.

Походження терміну: У книзі 1976 «Егоїстичний ген» вчений Річард Докінз написав, що він хотів знайти слово для акта культурного наслідування.

Він зупинився на грецькому слові «mimeme», що означає «імітована, наслідують річ», але скоротив його до «мем».

Слово також нагадувало французьке слово «мем», що означає «те ж саме». Термін був вкрадений і популяризував в Інтернеті, проти чого Докінз не заперечує.

6. Хакер

c3e9a.jpg

Що це: комп’ютерний злочинець, який здійснює злом і несанкціонований доступ до даних. Походження терміну: Хакерство не завжди було негативним явищем.

На початку технологічної ери хакерами називали розумних і талановитих геніїв техніки, не обов’язково комп’ютерної.

У книзі тлумачать походження терміна від фрази «той, хто працює як кінь в написанні програм і експериментуючи з ними.» «Піратські культури»

Позитивні хакери все ще існують. Представники цієї культури називають злісних хакерів «крекерами».

7. Фаервол

29725.jpg

Що це: програма для захисту комп’ютера від шкідливих хакерів, черв’яків і вірусів.

Походження терміну: Термін існував протягом сотень років і означав саме те, що і повинен був («фаєрвол» по-англійськи «вогненна стіна»).

Так стародавні століття називали стіни, які захищали будівлі від розповсюдження пожежі в місті. Функції комп’ютерної версії схожі: вона захищає від розповсюдження шкідливих вірусів.