Найвидатніші гіперполіглоти

Існують мільйони людей, навіть в країнах з більш-менш однорідним мовним середовищем, які говорять на більш ніж однією мовою вдома.

Компетенція у двох або трьох мовах — не таке вже незвичайне явище в Західній Європі, де жителі країн з легкістю переміщаються через кордони, а також в таких мультинаціональних країнах, як Індія і Китай.

Середньостатистичний житель Індії протягом дня, займаючись своїми справами, може використовувати від двох до шести мов. А як щодо 10, 20, 30, 100 мов? Яка верхня межа людських можливостей по вивченню мов?

Дослідник і письменник Майкл Ерард, у своїй захоплюючій книзі «Феномен поліглотів» розповідає про свої подорожі по світу в пошуках гіперполіглотов — людей, які за класифікацією британського лінгвіста Річарда Хадсона, «вільно володіють як мінімум 6 мовами».

В історії людства таких людей було досить багато . Мета дослідження Майкла — з’ясувати умови успішного вивчення великої кількості мов, а також визначити граничні можливості людської пам’яті.

Сайт Mentalfloss, грунтуючись на даних книги дослідника Майкла Ерарда, вирішив познайомити читачів з людьми з різних куточків планети, яким вдалося засвоїти величезну кількість мов.

Полиглоты и языки

1. Грехем Кенсдейл, 14 мов

Кенсдейл професійно володіє 14 мовами і активно їх використовує в своїй роботі. Він займається різного роду перекладами при Європейській комісії в Брюсселі. Зараз він знаходиться в процесі вивчення ще кількох мов.

2. Ломб Като, 16 мов

Угорська поліглотка, фізик і математик за освітою, стверджувала, що п’ять із шістнадцяти мов, які вона знала, «живуть всередині мене». Для повторення і реактивації ще п’яти мов вона присвячувала половину свого дня, а на шести, що залишилися, вона могла робити переклади. На думку Ломб Като, головне у вивченні мов — це впевненість. «(Просто) Будьте впевнені, що ви є мовним генієм».

3. Олександр Аргуельес, біля 20 мов

Аргуельес відмовляється сказати точне число мов, які він знає. «Якщо хтось говорить вам, на скількох мовах він говорить, то ви не повинні довіряти йому», — стверджує Олександр.Він вивчив більш ніж 60 мов і присвячує 9 годин на їх вивчення і повторення кожен день.

Двадцять — це кількість мов, на яких він може читати і розуміти зміст тексту.У даний момент Олександр, маючи вчене звання професора, викладає і займається дослідженнями в Сінгапурі, а також дає поради по вивченню мов на різних форумах в Інтернеті.

4. Йохан Вандевалле, 22 мов

У 1987 році Вандевалле виграв конкурс «Поліглоти Фландрії», де успішно пройшов випробування по 22 мовам (хоча він вивчив більшу кількість).Під час конкурсу випробовуваний повинен 10 хвилин розмовляти з носіями мов, з 5‑ти хвилинною перервою між кожним мовою. Всього ж бельгієць вивчив 31 мова. Інженер-архітектор за освітою, заперечує наявність у нього видатних лінгвістичних здібностей.

5. Кеннет Л. Хейл, 50 мов

Відомий лінгвіст з Массачусетського технологічного інституту стверджував, що може «говорити» тільки трьома мовами (англійською, іспанською, варлпірі), а рештою мов він всього лише здатний «висловлюватися».

Він вважав, що справжнє володіння мовою включає глибоке знання причетної до неї культури та історії.Він не любив людей, які створювали «міфи» про його мовні подвиги.

Все ж деякі його колеги деколи спостерігали, як Кен, перебуваючи на борту літака, міг вивчати граматику фінської мови і з легкістю починав говорити після прибуття до Фінляндії.

6. Еміль Кребс, від 32 до 68 мов

Кількість мов залежить від того, хто рахує. Еміль Кребс, німецький дипломат, який працював у Китаї, мав такий незвичайний талант до мов, що після смерті його мозок був збережений для досліджень.

Еміль Кребс говорив на 60-ти, за деякими даними — на 68-ти мовах.У в дитинстві Еміль знайшов стару газету французькою мовою, і його вчитель дав йому німецько-французький словник. Через два тижні він прийшов до вчителя і продемонстрував, що вміє говорити по-французьки.

Дослідження показали, що голова у Кребса була влаштована не зовсім звичайно: в області, відповідальної за мову (центрі Брока), була порушена симетрія. При цьому вага мозку знаходилась в межах норми.

7. Кардинал Джузеппе Меццофанті, від 40 до 72 мов

Кардинал Джузеппе Меццофанті, який ніколи не залишав рідної Італії, вважається найвидатнішим поліглотом в історії людства.

Один із біографів кардинала розбив його знання мов наступним чином: 14 мов, які кардинал вчив, але не використав; 11 мов, на яких міг говорити; 9 мов на яких він не зовсім добре говорив, але мав прекрасний акцент; 30 мов (з 11 різних мовних сімей), які їм були освоєні досконало.

Байрон так відгукувався про нього: «Це лінгвістичне чудо, йому слід було б жити в часи вавилонського стовпотворіння, щоб бути перекладачем усіх. Я перевіряв його на всіх мовах, на яких знаю хоч одне лайливе слово, так він вразив мене настільки, що я готовий був вилаятися англійською».