Головні наукові відкриття 2008 року

Наука, по суті, є процесом накопичення знань із плином часу. Ми поступово, шар за шаром знімаємо завіси таємниць і наближаємося до суті речей.

За минулий рік ученим вдалося зробити чимало надзвичайно цікавих відкриттів, провести незліченну кількість дослідів і створити міріади гіпотез.

Експерти сайту iscience.ru підбили підсумки наукового року й уклали список п’яти найбільш визначних відкриттів-2008.

Топ‑5 наукових відкриттів 2008 року (iscience.ru)

1. Арктика тане Танення арктичної криги У вересні був зафіксований другий мінімум льоду в Арктиці. Менше, ніж у 2008, криги було тільки у 2007 році, а це значить, що глобальне потепління і його наслідки набагато ближчі, ніж ми думали. Тим часом учені почали робити похмурі прогнози про долю білих ведмедів, тому що їхнє природне середовище життя – полярні криги. У травні білі ведмеді були офіційно внесені до списку видів, яким загрожує вимирання. За прогнозами вчених, до 2050 року може зникнути до 75% популяції білих ведмедів.

2. Електрон зняли на плівку Електрони Саме у 2008 році науковцям вперше вдалося зняти рух окремого електрона. Відкриття, зроблене в лютому, стало можливим завдяки новій технології генерації надкоротких імпульсів лазерного світла, котрі підсвічували частинку. В знятому ролику видно, як електрон залишає атом під впливом ультрафіолету. Природно, дія на плівці сповільнена й триває цілі три секунди, хоча в житті для цього знадобилося набагато менше часу. Це досягнення відкриває величезні можливості вивчати функціонування атомів, не кажучи вже про новий жанр фільмів: субатомне кіно.

3. Відкрито величезну популяцію горил Горили Західна низинна горила вважалася вимираючим видом. Через хвороби, полювання й вирубування лісів численність виду не перевищувала 50 тис. особин. В усякому разі, так думали вчені до серпня 2008 року. У серпні Спілка захисту диких тварин оголосила про те, що в Республіці Конго була відкрита невідома раніше популяція, що налічує 125 тис. горил. Втім, навіть настільки значне збільшення популяції не виводить вид з‑під загрози вимирання.

4. Виявлено ліміт пам’яті людини Ліміт пам'яті людини Усім відомо, що людина може тримати у короткочасній пам’яті в середньому сім речей. Але у квітні 2008 року дослідники оголосили про те, що виявили реальний ліміт пам’яті. Виявляється, якщо забрати всі додаткові фактори, людина може відразу запам’ятати лише три-чотири речі. Психологи показували випробуваним послідовність кольорових квадратів, а потім – лише один квадрат. Питання було просте: «Чи був квадрат цих кольорів на цьому місці?». Математична модель, що припускає можливість запам’ятати лише три-чотири квадрати, з найбільшою точністю спрогнозувала розкид результатів тестів.

5. Факти підтверджують близький зв’язок динозаврів із птахами  Динозавр-птах Палеонтологи давно знають, що птахи є найближчими родичами давно вимерлих динозаврів. Але як відбувся перехід від динозавра до птаха, було неясно. Проте вченим вдалося відкрити нові факти, котрі пов’язують динозаврів із птахами, що з’явилися 150 млн. років тому. В листопаді 2008 року науковці оголосили, що знайшли скам’яніле гніздо динозавра. Це підтвердило гіпотезу про створення динозаврами гнізд, подібних до пташиних, задовго до появи птахів. Трохи раніше, у жовтні, був виявлений динозавр із хвостом, вкритим пір’ям. Очевидно, воно допомагало істоті зберігати рівновагу на гілках дерев. Літати створіння не вміло, але й хвостове оперення можна вважати серйозним кроком на шляху до використання пір’я для польоту. Ще одне відкриття, зроблене у 2008 році, показало: хижий динозавр аеростеон мав дихальну систему, яка нагадує пташину.