Скандально відомі римські папи

1. Папа Стефан VI 

Папа Стефан VI

Це історія про сильну затаєну образу. Папа Стефан VI (також відомий як Стефан VII) зневажав свого попередника, папу Формоза, настільки, що навіть смерть не могла задовольнити його — він хотів обмовити померлого.

Проведений ним у січні 897 року сумнозвісний «Трупний Синод» називають «дивним і найстрашнішим випробуванням в людській історії» а також «одну з ганебніших подій в папській історії».Стефан VI велів дістати гниючий труп Формози, одягнути його в папські шати, посадити на престолі і провести суд.

Так чи інакше, труп не дуже успішно будував свій захист, тому Формоза був визнаний винним, швидше за все, завдяки фіктивним звинуваченням. В якості покарання три пальці Формози були відрізані (три пальці на правій руці використовуються для благословення).

Труп потім був позбавлений священного облачення, і, одягнений, як мирянин, кинутий в річку Тібр — де він, нарешті, зміг спочивати з миром. Громадськість обурилася вчинком папи, Стефана VI схопили і ув’язнили. Після чого він був задушений.

2. Урбан VI 

Урбан VI

На папство Урбан VI (в миру Бартоломео Пріньяно) явно зійшов не стієї ноги. Обраний у квітні 1378, він був першим папою-італійцем після багаторічного панування пап-французів.

Як тільки Урбан VI відчув кермо влади, його підлеглі довідалися про всю суворість його характеру.Тринадцять французьких кардиналів, які боялися, що їх новий лідер буде сприяти тільки просуванню італійців, покинули Рим. Через кілька місяців вони оголосили, що обрання Урбана VI було «неправомірним, оскільки волевиявлення відбувалося не з доброї волі, а в страху».

20 вересня 1378 французи вибрали свого тата — французького кардинала Роберта Женевського, який став антипапою Климентом VII. З цього і почався папський розкол в західній церкві, який був болячкою на оці Західної Церкви протягом чотирьох десятиліть.

3. Олександр VI 

Александр VI

Корумпований, суперечливий і, за чутками, нечестивий і розпусний, Олександр VI не був картиною папської чистоти. Будучи членом відомого і багатого сімейства Борджіа, він купив свій шлях до собору Св. Петра.

Опинившись там, Борджіа призначив членів своєї сім’ї на потужні позиції, в тому числі своїх синів і родичів коханки — Ваннози Катанеї. Хоча деякі чутки, які вилися навколо Олександра VI, є обгрунтованими, інші скандальні подробиці з його життя могли бути просто плітками. Наприклад, його причетність до вбивств і організації диких оргій в папському палаці. Від коханки Катанеї у тата було четверо дітей.

Свою доньку Лукрецію він перетворив на політичного пішака, видавши її заміж три рази в надії на отримання ще більшого впливу і влади. Деякі навіть вважали його батьком однієї дитини Лукреції.

Все ж у папи, чиє ім’я стало практично легендарним, були і захоплення, які позитивно впливали на розвиток італійського суспільства: Борджіа всіляко сприяв розвитку мистецтв.

Він переконав Мікеланджело розробити плани по відновленню базиліки Святого Петра, прикрашав палаци Ватикану і поновив замок Сант-Анджело. Цим він теж запам’ятався нащадкам.

4. Пій XII

Пий XII

Досить популярний під час свого перебування в якості понтифіка, Пій XII, який був на службі у Ватикані з 1939 по 1958 рік, став предметом гострих дискусій у наступні десятиліття.

Оскільки Пій був главою католицької церкви під час Другої світової війни, його сильно засуджували в деяких колах за те, що він не робив ніяких серйозних кроків проти звірств Голокосту.

Церква, однак, завжди вважала, що Пій брав активну участь у порятунку євреїв від нацистів. Її представники стверджують, що при Ватикані є документи, що підтверджують це. Вони будуть оприлюднені в найближчі п’ять років.

5. Бенедикт IX

Бенедикт IX

Папу Бенедикта IX не сильно любили. Святий Петро Даміан назвав його «демоном з пекла під виглядом священика». У своїй третій книжці діалогів тато Віктор III описав Бенедикта IX як ведучого «життя в якості Папи таку підлу, таку порожню, таку огидну, що я із здриганням думаю про нього.»

Не дивно, що Бенедикт IX подав у відставку в 1045 році — і став першою людиною в історії, яка продала папство. Покупцем став священик Іоанн Граціан (папа Григорій VI). Бенедикт IX пізніше був звинувачений в симонії (продажі церковних посад) і був відлучений від церкви.

6. Боніфацій VIII 

Бонифаций VIII Папа Римский

Папа Боніфацій VIII (1294−1303) не прагнув врятувати свою душу, він хотів керувати життям людей. Боніфацій VIII був одним з самих ярих прихильників папської влади.

Те, що починалося, як незначна сварка з королем Франції Філіпом IV з приводу намірів уряду оподатковувати представників духовенства, переросло у гострий конфлікт.Боніфацій VIII відлучив короля від церкви і випустив папську буллу «Unam Sanctam», де найбільш повно виклав свою концепцію верховенства папи над будь світською владою.

Там була сформульована теорія «двох мечів»: пап тримає в своїх руках два меча, один з яких символізує духовну, а інший — світську владу.

За твердженням Боніфація VIII, королі повинні служити церкві по першому наказу папи, який має право карати світську владу за будь-яку помилку, а папа не підпорядковується нікому з людей.

У вересні 1303 року армія найманців французького короля викрала тата і зажадала, щоб він відрікся від престолу. Папа відмовився, пережив напад і повернувся до Риму, де помер через місяць.

Незважаючи на те, що Боніфацій VIII був ще живий, коли Данте, — який був засланий особисто папою за підтримку обмежень повноважень папи — написав свою знамениту «Божественну Комедію, італійський письменник помістив його в Ад.

7. Микола III 

Папа Римский Николай III

Добре бути татом! Але протягом трьох років правління Миколи III, (1277−1280), було добре так само і братові Папи, його дядькові, кузену і іншим родичам.

Микола III розподіляв князівства в Папської області серед членів своєї сім’ї, даруючи їм землі і політичну владу. Цим кумівством він заробив собі місце в восьмому колі Дантового Пекла.

Смерть Миколи співпала з приїздом до Риму Авраама Абулафія, єврейського каббаліста, який зібрався звернути його в іудаїзм. За розпорядженням Миколи III, Абулафія мав бути страченим на багатті при в’їзді в Соріано-нель-Чіміно, де в той час знаходилася папська резиденція

8. Климент V

Климент V

Климент V (1305−1314) звернув укази Боніфація VIII проти Франції і призначив 23‑х французів новими кардиналами. Але його спроби загладити свою провину були недовгими.

Коли король Франції Філіп IV звинуватив орден лицарів-тамплієрів у єресі, Климент V почав переслідувати послідовників ордена і дозволив стратити деяких його впливових діячів.Він став першим папою, коронований потрійний короною — тіарою.

Климент V коронувався в Ліоні, залишився у Франції і в 1309 році переніс папську резиденцію в Авіньйон, поклавши початок «авіньйонському полону церкви», який тривав до 1377 року і призвів до повного падіння її самостійності і престижу.

При Клименті V особливо широко процвітала симонія — «кумівство». З цієї причини, Данте і помістив його в своєму Пеклі як святокупца. Загинув у результаті інциденту на полюванні.

9. Лев X 

Лев X

Папа Лев X мав вишуканий смак. Як істинна людина Відродження, він створив бібліотеку Ватикану, прискорив будівництво базиліки Святого Петра та щедро вливав кошти в мистецтво.

Але його зусилля по відновленню позиції Риму як культурного центру вимагали грошей. Стільки грошей, що протягом двох років він повністю осушив папську скарбницю, а також велику частину свого статку.Щоб компенсувати це, Лев X почав продавати майно Ватиканського палацу — меблі, посуд, ювелірні вироби і статуї апостолів.

Він також видав папські індульгенції, що дозволяють грішникам відкуповуватися від гріхів за гроші.Індульгенції допомогли папі відновити добробут, але Льву X довелося заплатити за них більшу ціну. Мартін Лютер різко висловлювався проти того, що пропонувалося в якості купівлі та продажу порятунку.

Лев X відхилив вимоги Лютера припинити махінації з індульгенціями. Будучи не в змозі прийняти критику всерйоз, папа сприяв розпаду Західної церкви і зростанню протестантської Реформації.

10. Сергій III

Сергий III

Правда про Сергіє III загубилася в туманах давніх часів. Як вважають, йому належить сумнівна честь бути єдиним папою, який замовив смерть іншого папи. У 904 році антипапа Крістофер, був задушений за замовленням Сергія III, до якої перейшло папство в тому ж році. На цьому його темні справи не закінчуються.

Стверджується, що цей папа «наповнив папський двір коханками і незаконнонародженими дітьми і перетворив папський палац у злодійське кубло».Єдиний римський понтифік, чий незаконнонароджений син згодом сам зайняв його місце.

Із Сергія III і його всесильної коханки Марозіі в історії папства починається період порнократії.Незважаючи на розпусний спосіб життя, Сергія любив римський люд за щедрість і турботу про відновлення старих палаців і храмів Вічного міста.