Десять країн, котрі першими вийдуть із кризи

Десять країн, котрі першими вийдуть із кризи

Усі країни світу постраждали від кризи, але деяким дісталося менше за інших, і, як передбачають оглядачі журналу «Форбс», саме їм вдасться вибратися з кризи легше за інших. Причому не тільки завдяки хорошим економічним показникам, але й через привабливість для інвесторів та сприятливі умови для розвитку бізнесу, пише «Газета по-українськи». Не останню роль зіграла і стабільна внутрішньополітична ситуація, і політика країн у сфері міжнародних відносин.

Топ-10 найбільш надійних економік (Forbes, 2009)

1. Данія У 2008 році Данія очолювала список найсприятливіших для розвитку бізнесу країн. Цього року вона, як і раніше, залишається найбільш економічно стабільною і міцною державою. Зайняти верхню позицію списку їй дозволили більш ніж пристойні економічні показники, що не похитнулись навіть у кризовий час, і сприятливе для зростання ринків законодавство. Так, ВВП на душу населення в цій країні доріс до $38 900, а профіцит бюджету сягнув 6,7% від ВВП.

2. США Незважаючи на те, що саме в Штатах, на думку більшості, й почалася криза, а американські бізнес-гіганти банкротують один за одним, ця країна, вважають оглядачі «Форбс», має чи не найкращі шанси вийти сухою з води. Таку економіку – на думку багатьох економістів, ледь не найсильнішу в світі – ніщо не може розхитати. Поки це підтверджують і цифри: ВВП на душу населення – $48 000 (при населенні більш ніж 300 млн.), зростання ВВП – 1,4%. Підкачав, правда, бюджет – його дефіцит становить 3,1%, що частково є наслідком величезних державних витрат на боротьбу з економічною кризою. Проте свобода бізнесу й розвинуте дрібне і середнє підприємництво дозволили вивести США на друге місце рейтингу.

3. Канада Канада тримається у верхніх рядках рейтингу вже не перший рік. ВВП на душу населення тут становить $40 200, профіцит бюджету – 0,2%, торговий баланс – 1,9% (тобто виручка країни від експорту була на 1,9% від ВВП більша, ніж було заплачено за всі імпортовані товари).

4. Сінгапур Економіка цієї країни почала бурхливо розвиватися протягом останнього десятиліття, і зростання не припинилось навіть у кризу. Сінгапуру, як і раніше, дуже потрібні наукові кадри, менеджери, фахівці та, звичайно, бізнесмени, причому для них там є і умови, і гідний прибуток. ВВП на душу населення – майже найвищий у списку, $52 900; такі досягнення у виробництві дозволили країні дотягнути свій торговий баланс до 17,6%. Правда, бюджет від таких доходів отримав небагато – його профіцит становить усього 0,6%.

5. Нова Зеландія Ця країна традиційно очолює рейтинги держав за рівнем життя. Більше того, новозеландці вважаються одними з найздоровіших людей серед громадян розвинених країн. Мабуть, бізнесу там живеться так само добре, як і людям. Втім, порівняно з уже згаданими учасниками рейтингу, економічні показники Нової Зеландії не можна назвати особливо видатними: профіцит бюджету за рік становить 0,4%, торговий баланс взагалі був негативним (-1,3%).

6. Великобританія Не зважаючи на те, що Британія одна з перших після США відчула вплив кризи і тривалий час вважалася країною, котра постраждала найбільше у Європі, у неї чудовий потенціал для зростання. ВВП уже зріс на 1,1%, а на душу населення становить $37 400. Хоча бюджетні втрати через дотації на боротьбу з кризою були великі – минулий рік «з’їв» 5,9% ВВП з державної скарбниці.

7. Швеція Швеція, Норвегія та Фінляндія – трійка країн, які завжди привертали порівняно великий потік українських емігрантів. Це й не дивно: клімат для нас цілком звичний, рівень життя високий, заробітки хороші, для бізнесмена-початківця – широкий правовий простір. Економічні показники цілком на сьогоднішній час гідні: торговий баланс дорівнює 5,2% від ВВП, профіцит бюджету – 3,3%. При цьому на кожного норвежця припадає майже $40 000 ВВП країни.

8. Австралія Незважаючи на пожежі, що вирують в країні, й досить суворі умови для розвитку (половина території – кам’яниста пустеля), міста Австралії входять до першої десятки міст світу, найбільш комфортних для проживання. І хоча торговий баланс опустився нижче за нуль, а за деякими статтями платіжного балансу (співвідношення між відтоком і притоком грошей за рахунок валютних операцій з іншими країнами) Австралія відчуває дефіцит уже протягом півстоліття, темпи розвитку економіки країни приблизно в півтора рази перевищують середньосвітові.

9. Гонконг Цей адміністративний район Китаю давно виділяють в окрему економічну зону. Він вважається одним із найбільш капіталістичних регіонів світу: економіка Гонконгу будується на принципах вільного ринку, низькому оподаткуванні та невтручанні держави в ринок. Здавалося б, рай для бізнесмена. Проте мізерність території, щільність населення й відсутність природних ресурсів дуже обмежують можливості для розвитку району. В результаті за минулий рік торговий баланс Гонконгу становив ‑8,5%, дефіцит бюджету – 0,7% ВВП.

10. Норвегія На останньому місці десятки Норвегія опинилася через досить жорстке до підприємців законодавство та обмежені можливості розвитку сільського господарства. Крім того країна відчуває сильний брак кваліфікованих кадрів, зокрема менеджменту. А ось економічні показники тут найкращі в усьому рейтингу. ВВП на душу населення – $57 500, торговий баланс – 31,6%, профіцит бюджету – 32,5%.