Найзухваліші фінансові афери за схемою Понці

Фінансові піраміди

Багато хто пам’ятає нав’язливу рекламу початку 1990‑х про Льоню Голубкова, яка живописала численні блага, що посипались на його голову завдяки компанії МММ. А потім вибухнув гучний скандал. Сотні тисяч ошуканих громадян зажадали справедливості й повернення вкладів.Це далеко не єдина така афера. Сайт neatorama.com розповідає про найбільш зухвалих шахраїв, котрі завдяки грошовим махінаціям зуміли заробити величезні суми.

Найзухваліші фінансові афери за схемою Понці (neatorama.com, грудень 2008)

1. Чарльз Понці: винахідник схеми шахраювання Схема Понці отримала назву від імені італійського емігранта Чарльза Понці, який дуже вдало прокручував афери. З давніх-давен шахраї використовували схему «забери в одного, щоб віддати іншому», проте ніхто не досягнув у цій справі таких висот, як Чарльз Понці. Понці розпочав свій бізнес із купівлі та продажу купонів, за які обіцяв своїм вкладникам 50% прибутку протягом 45 днів (для порівняння: банк давав на вклади 5% річних). Перші учасники піраміди Понці дійсно отримували свої гроші у подвійному розмірі за короткий час. Усього ж протягом 1919 – 1920 рр. близько 40 тис. людей довірили йому $15 млн. Сума нині не вражає, але у той час це були незбагненні гроші. Коли з’ясувалося, що Понці платить давнішим вкладникам гроші наступних, його посадили до в’язниці на 5 років. Помер Понці у Бразилії, злиденний і хворий.

2. Дона Бранка: «народний банкір» Марія Бранка дос Сантос, або просто Дона Бранка, була простою бідною португальською жінкою, котра в один прекрасний день 1970 року вирішила відкрити власний банк. Щоб зробити підприємство привабливішим в очах клієнтів, вона пообіцяла 10% прибутку щомісяця. Дону Бранку, схема якої працювала протягом 14 років, називали «народним банкіром», бо свої гроші їй довірило багато бідних робітників з усієї Португалії. Дону Бранку було заарештовано та ув’язнено на 10 років. Померла вона бідною і самотньою.

3. «Подвійних Шах» У 2005 році пакистанський викладач вищої школи Саєд Сібтул Хассан Шах поїхав у Дубаї. Повернувшись до рідного міста Вазірабад, він переконав своїх сусідів довірити йому всі заощадження, які він може подвоїти всього за 7 днів завдяки новітній біржовій програмі, якої він навчився у Дубаї. Скоро слава про «Подвійного Шаха» розлетілась по всій країні, і люди почали віддавати йому заощадження. За 18 місяців він узяв у 3300 вкадників $880 млн., і його навіть збиралися висувати у політичні лідери регіону. Коли поліція врешті арештувала його, тисячі людей заполонили вулиці, виступаючи проти ув’язнення Шаха. Триває слідство.

4. Лу Перлман: шахрайство як по нотах Зазвичай схеми Понці прокручують люди, про яких ви ніколи нічого не чули. Та із Лу Перлманом вийшло не так: він був магнатом індустрій бойз-бендів, фактично створивши гурти Backstreet Boys та “N Sync. Ще у 1981 році Перлман заснував Trans Continental Airlines Travel Services, Trans Continental Airlines Inc та ще 12 подібних компаній, які існували тільки на папері. Протягом 20 років він продавав частки у цих фірмах інвесторам і отримав $300 млн. займу з банків. Аби приховати обман, Перлман створив облікову фірму Cohen & Siegel і навіть поставив автовідповідач для обслуговування клієнтів. Коли шахрайство розкрили, Перлман намагався втекти з країни, проте його схопили і засудили до 25 років ув’язнення.

5. Європейський королівський клуб У 1992 році Дамара Бертгес і Ханс Гунтер Шпахтхольц організували «неприбуткову організацію» Європейський королівський клуб, що виступала проти великих банків Європи та обіцяла допомагати малим фінустановам. Вкладники купували «листа», щось на кшталт акції клубу, за 1400 швейцарських франків й отримували щомісяця по 200 франків. Це означало, що вони подвоювали свої капітали за рік. Схема розпалася через 2 роки, коли 94 тис. німецьких та швейцарських інвесторів було обдурено на мільярд доларів. Бертгес засудили на 7 років ув’язнення, а її напарник відсидів лише 5 років. До останнього багато хто із вкладників не вірив у злочинні наміри своїх «благодійників».

6. Берні Мадофф: ідеальна схема руйнується зсередини Схема Понці у виконанні Берні Мадоффа, колишнього голови Американської фондової біржі, пропрацювала найдовше і принесла найбільше грошей. Мадоффу вдалося обманути найбагатших людей світу (потрібно було мати близько $20 млн., аби могти потрапити до фінансової піраміди). Серед жертв шахрайства були не тільки приватні особи, а й великі банки, такі як Королівський банк Шотландії, американський HSBC, французький BNP Paribas, японський Nomura. Цікаво, що про піраміду заявили у відповідні інстанції сини Маддофа, Ендрю та Марк. Тепер їхньому батькові загрожує 20 років тюремного ув’язнення.

7. Ілішен Тянксі: схема мурашиної ферми Ця схема трохи відрізняється від звичайного плану Понці. Китайський бізнесмен Ван Фен, котрий у 1999 році заснував фірму Yilishen Tianxi Group, переконував бідних фермерів віддавати йому по 10 тис. юанів ($1500). За ці гроші вкладники отримували коробку з «особливими мурахами», яких вони мали годувати протягом року за спеціальною схемою. За свої клопоти фермери кожні 14 місяців отримували премію по 13250 юанів. У 2006 році Ван Фен був дуже багатою людиною, а назва його компанії фігурувала на шпальтах газет і на телебаченні. Він навіть був номінантом державної премії «100 найкращих бізнесменів Китаю». Близько мільйона людей у Піднебесній вирощували мурах, а обіг компанії сягнув $2 млрд. У 2007 році схема Ван Фена зазнала краху. Згодом його заарештували, і йому загрожує смертна кара.

8. Сергій Мавроді: шахрай, якого обрали до парламенту На початку 90‑х Сергій Мавроді разом зі своїм братом В’ячеславом та його дружиною Мариною Муравйовою створили компанію МММ (абревіатура прізвищ засновників) і запропонували своїм вкладникам 1000% дивідендів. На вершині слави компанія Мавроді отримувала від людей $11 млн. щодня. За п’ять років Мавроді отримав $1,5 млрд. від 2 мільйонів людей. Коли ж до справи взялася ФСБ, то Мавроді запевняв ошуканих вкладників, що провина цілком лежить на уряді країни. Він був настільки переконливим, що його обрали в Думу, і шахрай отримав депутатську недоторканність. Та врешті Мавроді заарештували у 2003 році й засудили на 4,5 роки виправної колонії.

9. Соціальне забезпечення: що робити, коли побільшає пенсіонерів?Не повністю, але соціальне страхування в Америці має певну подібність до схеми Понці. Страховку запровадив у 1935 році президент США Рузвельт, аби запобігти бідності, яка часто спіткала літніх американців у роки Великої депресії. Соціальне забезпечення давало безробітним та пенсіонерам гроші, які надходили з оподаткування заробітної плати працівників. Схема на наш час дещо змінилась, та суть її та ж сама: набрати грошей у нових вкладників і віддати давнішим. Проте вже у 2018 році схема може почати тріщати по швах: того року підуть на пенсію бейбібумери, і грошей може не вистачити на всіх.