Культові революційні плакати радянських часів

Британський художник, дизайнер, редактор, історик фотографії та архівіст Девід Кінг нещодавно опублікував приголомшливу книгу під назвою «Російські революційні плакати», в якій відстежив історію яскравих агітаційних творів починаючи від Жовтневої революції до початку космічної ери.

У своєму інтерв’ю 2008 Кінг зазначив, що розкриття правди про історію російської революції, ролі Троцького і посиленні сталінізму «захопило все життя» художника — редактора більш ніж сорок років тому.

«Це перетворилося у всепоглинаючу пристрасть. Це опанувало моїм життям. Відтворення цієї історії продовжує бути головною темою мого життя».

Російські революційні плакати є частиною цього растянувшегося на ціле життя захоплення.1. Капіталісти всіх країн, єднайтеся! Віктор Дені, 1920

35697.jpg

Цей плакат був створений через два роки після завершення Першої світової війни. На Паризькій мирній конференції було підписано Версальський договір.

Ні Німеччини, ані новому комуністичному уряду Росії не було запропоновано взяти в ній участь. Паризька мирна конференція породила Лігу Націй, яку так жорстоко висміяв Віктор Дені на цьому плакаті.

2. Капітал. Віктор Дені, 1919

bb09e.jpg

Відповідно до тексту, написаним червоним в нижній частині цього знаменитого антикапіталістичного плаката, який також належить руці Віктора Дені: «Той, хто зриває цей плакат або закриває його афішею, здійснює контрреволюційний акт».

3. Всім вам, баби, треба знати, як виховувати маля! Олексій Комаров, 1925 

41a13.jpg

Композиція плаката побудована на контрасті: у лівій колонці показується життя дитини, який росте в поганих умовах, а права колонка показує правильний підхід до виховання дітей.

Не дивлячись на скасування кріпосного права в 1861 році, населення сільської місцевості на початку двадцятого століття залишалося, як і раніше, неосвіченим.

Тому велика частина радянської пропаганди була спрямована на освітні ініціативи, особливо в такій найважливішій сфері, як охорона здоров’я.

4. Татарські жінки! Залучайтесь до … Автор невідомий, 1920-ті роки

9c136.jpg

Незважаючи на близькість Татарстану до культурного центру Росії, республіці довго вдавалося зберегти свою власну ісламську культуру і тюркську мову.

Цей плакат, закликає татарських жінок відмовитися від «кайданів» вікових традицій на користь роботи на заводах і фабриках. Радянський уряд намагався змінити традиційно підлегле становище татарських жінок у суспільстві.

Треба віддати належне, але в багатьох сферах радянського життя вкоренилося гендерна рівність. Проте, жінки не займали високих посад у політичних структурах на державному рівні.

5. Отримай трактор! Автор невідомий, 1930-ті роки

b2c34.jpg

«Машинно ‑тракторна станція — важіль колективізації. Купуйте тракторні зобов’язання! Подвоїмо і потроїмо кількість МТС».

Машинно- тракторні станції ( МТС) були частиною плану Сталіна по колективізації господарств по всій Росії. Багаті селяни — люди, які в поті чола заробляли земельні наділи більше, ніж це було прийнятно — зазнали нападок з боку як комуністичної пропаганди, так і представників влади.

Вони вважалися друзями капіталістів і потенційними ворогами радянського народу.

На плакаті зображені свідомі працівники, які читають газету. Самостійне оволодіння грамотної заохочувалося владою, хоча і це не означало свободу думки і волевиявлення для простого народу.

6. Хай живе, наша щаслива соціалістична Батьківщина! Густав Клуцис, 1935

9a2c7.jpg

«Хай живе наш улюблений вождь, великий Сталін!» П’ять років по тому, під час війни, особа Сталіна стала менше миготіти на плакатах.

А все внаслідок жорстокої політики радикальних «чисток», що проводяться в період з 1935 по 1940 рік, які вжахнули жителів країни. Подібні ж плакати маскували похмуру дійсність під своєрідну утопію.

7. Ми викорінимо агентів фашизму. Сергій Ігумнов, 1937

c2059.jpg

«Ми викорінимо шпигунів і диверсантів , троцькістсько- бухарінських агентів фашизму «. Цей плакат був створений за замовленням НКВД — радянської таємної поліції — під час проведення ганебних показових процесів в Москві.

Сталін продовжував особисто керувати тим, що стало відомо як Велика Чистка, а потім як Великий терор. Згідно офіційній пропаганді, чистка повинна була позбавити уряд і суспільство від гнилих елементів.

Але насправді, Великий Вождь позбавлявся від тих, кого вважав загрозою для своєї практично абсолютної влади.

Але сумніше було те, що агітаційні плакати були ефектним способом на формування громадської думки на користь правлячої влади, не дивлячись на очевидний жах кровопролиття, ві яке відбувалося навколо.

8. Вони… Ми. Виктор Корецький, 1941 

aaa5e.jpg

Напередодні Другої світової війни розгорілася громадянська війна в Іспанії, в результаті якої до влади прийшли фашисти.

Фактично такому результату сприяли безвідповідальні західні держави, Великобританія і Франція, відмовившись запропонувати військову допомогу іспанським республіканцям.

Багато західних лівих письменників і художників, найбільш відомі з яких Джордж Оруелл і Ернест Хемінгуей, зголосилися боротися на стороні Республіканців.

Розпад соціалістичної Іспанської республіки і страждання її громадян під час війни стали темою для багатьох радянських художників.

На плакаті протиставляються трагічна доля іспанців і наповнене силою, стабільне і процвітаюче суспільство, створене в Радянській Росії за Сталіна.

9. За Батьківщину! А. Полянський, 1941 

10c3e.jpg

Другу світову війну в Радянському Союзі називали Великою Вітчизняною.

За шість місяців до виходу цього плаката, Німеччина відмовилася від своєї угоди з Радянським Союзом та перешла у наступ на його землі. Велика частина боїв протягом наступних трьох років відбувалася на радянській землі …

10. Мій Син! Ти бачиш долю мою … Федор Антонов, 1942 

8af61.jpg

Бійці Червоної Армії знали, що їм було що втрачати у війні з Німеччиною. За спиною цієї старої жінки видніються тліючі залишки рідного дому, вона благає сина, врятувати свою країну.

11. Боєць, звільни свою Белорусію! Виктор Корецький, 1943 

6e5a7.jpg

Можна тільки уявити, наскільки потужною пропагандистською зброєю для російських солдатів був цей плакат.

Бійці знали, що більша частина їх країни захоплена і спустошена гітлерівськими солдатами. Образ настільки вражаючий, що може змусити взятися за зброю навіть переконаного пацифіста.

12. Уся надія на тебе, солдате! Віктор Іванов и Ольга Бурова, 1943

735ca.jpg

Якщо придивитися до представлених тут плакатів, то можна зрозуміти, чому багато людей впевнено пішли воювати на фронт.

Рядовий солдат бореться не за приналежність до тієї чи іншої ідеології, а заради захисту своїх рідних і близьких в тилу.

Плакат демонструє не гіпотетичні образи того, що може трапитися, а реальні наслідки війни.

13. Воїн Червоної Армії, порятуй нас! Віктор Корецький, 1943

bae55.jpg

Образи в плакатах Великої Вітчизняної війни, як правило, набагато простіші, ніж ті, які використовувалися в пропагандистських кампаніях 20‑х і 30‑х років.

Агітаційні плакати були націлені на ідеологічну обробку певних груп людей, з метою переконати їх щодо певного напрямку думок та дій.

Але образи, подібні до цього, щоб досягти бажаного ефекту не повинні бути складними.

Автор цього плаката художник Корецький отримував листи від солдатів на фронті, в яких вони зізнавалися, що «тримали плакат складеним у лівому верхньому кишені мундира, поруч із серцем, як колись їхні батьки тримали там іконки».

14. Кукринікси, часи війни 

8d497.jpg

Багато з цих вручну намальованих плакатів були розклеєні на вікнах у пропагандистських цілях.

Незважаючи на спочатку дружні стосунки з представниками країн Осі, несподіване вторгнення Гітлера в Радянський Союз призвело до тісної співпраці колишніх ворогів: США, Великобританії та Радянського Союзу.

15. КПРС — Слава! Борис Березовський, 1962

23f0d.jpg

Цей плакат вихваляє серію подвигів радянських космонавтів, які змінили хід Холодної війни. Зліва знаходиться Юрій Гагарін — перша людина, яка полетіла в космос.

Праворуч від нього зображений Герман Титов — перша людина, яка цілий день провела у космосі.

Вони зображені разом з двома іншими космонавтами, досягнення яких вразили людей в США та інших західних країнах, і вплинули на рішення Кеннеді про відправку людини на Місяць.