Топ-10 стародавніх держав

Сьогодні у світі існує 257 країн, 193 з яких входять до складу ООН, а інші мають певний статус. Багато з цих країн стали незалежними нещодавно, інші ж — тільки борються за своє право бути суверенними. Історикам добре відомі дати створення молодих держав, а що стосується перших країн на планеті Земля, то їх історія оповита мороком тисячоліть, прихована під шаром древнього пилу. Точиться безліч суперечок з приводу самої методології визначення найбільш стародавніх держав. Адже у кожної нації є свої міфи й легенди створення їхньої держави. Наприклад, заснування однієї з найменших сучасних держав Сан-Марино відноситься до початку IV століття. Згідно з легендою, в 301 році член однієї з перших християнських громад знайшов притулок на вершині гори Монте-Тітано. Таким чином, формально Сан-Марино вважається незалежною державою з 3 вересня 301 року. Фактично ж про незалежність заснованого поселення можна говорити лише починаючи з VI століття, коли Італія розпалася на безліч залежних і незалежних територій. Згідно з японськими міфам Японія була заснована ще в 660 році до н. е., але перша держава на території Японії — Ямато виникла в період Кофу, який датується 250 — 538 рр. Стародавня Греція вважається однією з найбільш древніх цивілізацій, колискою філософії, культури, науки. Але по-справжньому незалежною країною Греція стала тільки в 1821 році після того, як вийшла зі складу Османської імперії. Тому для того щоб скласти коректний рейтинг ми врахували лише ті форми організації суспільства, які відповідають сучасним ознаками держави: суверенітет, власна територія, державні символи, мова тощ. До того ж враховувалися тільки ті держави, які існують і на сучасній мапі світу. Отже, рейтинг найбільш древніх держав склали 10 сучасних країн з трьох континентів.

1. Елам, 3200 р. до н. е. (Іран)

c1978.jpg

Сучасна держава в південно-західній Азії — Ісламська республіка Іран була заснована 1 квітня 1979 року в результаті Ісламської революції. Але історія державності в Ірані — одна з найдавніших у світі. Протягом століть ця країна відігравала ключову роль на Сході. Перша держава на території Ірану — Елам — виникла в 3200 році до н. е. Перська імперія за часи правління Дарія I простягалася від Греції і Лівії до річки Інд. У середні століття Персія була сильною і впливовою державою.

2. Єгипет, 3000 р. до н. е.

3b537.jpg

Єгипет — найдавніша держава світу, про історію якої збереглося чимало цікавих відомостей. Саме в цій загадкой та таємничій країні фараонів народилися багато видів та форм мистецтва, які згодом отримали розвиток в Азії та Європі.

Єгипет — найбільша країна Арабського Сходу, один з центрів його політичного і культурного життя, «туристична Мекка» світу. Єгипет займає унікальне географічне положення, адже він розташований на стику трьох континентів — Африки, Азії і Європи і двох найбільших світових цивілізацій — християнської та ісламської.

Єгипет, виник на території, де колись існувала одна з наймогутніших і загадкових цивілізацій з тисячолітньою історією. В 3000 р. до н. е. фараон Мінес об’єднав єгипетські землі і створив державу, яку єгиптологи сьогодні називають Раннім царством.

Відлуння тієї епохи — Великі єгипетські піраміди, загадкові Сфінкси і грандіозні Храми фараонів.

3. Ванланг, 2897 р. до н. е. (В’єтнам)

12a72.jpg

В’єтнам — держава в Південно-Східній Азії, розташована на півострові Індокитай.

Назва країни складається з двох слів і перекладається як «країна в’єтів на Півдні». Цивілізація в’єтів виникла в басейні річки Красна. За переказами в’єти походять від дракона та птаха-феї. Перша держава на території В’єтнаму, Ванланг, з’явилась в 2897 до н. е.

Деякий час В’єтнам входив до складу Китаю. У другій половині XIX століття В’єтнам потрапив в колоніальну залежність від Франції. Влітку 1954 В’єтнам став незалежною державою.

4. Шан-Інь, 1600 р. до н. е. (Китай)

768eb.jpg

Китай — держава в Східній Азії, найбільша за чисельністю населення держава світу (понад 1,3 млрд); займає третє місце в світі за територією, поступаючись лише Росії та Канаді.

Китайська цивілізація — одна з найстаріших у світі. За словами китайських вчених, її вік може становити п’ять тисяч років, при цьому наявні письмові джерела покривають період не більше 3500 років. Наявність стародавних систем адміністративного управління, які вдосконалювалися разними династіями, створює очевидні переваги для китайської держави, економіка якої грунтувалася на розвиненому землеробстві, у порівнянні з більш відсталими сусідами-кочівниками. Ще більше зміцнило китайську цивілізацію введення конфуціанства як державної ідеології (I століття до н. е.) та єдиної системи письма (II століття до н. е.).

Держава Шан-Інь, що існувала з 1600 по 1027 до н. е. на території сучасного Китаю, є першим державним утворенням, реальність існування якого підтверджена не тільки археологічними знахідками, але також письмовими джерелами.

У 221 році до н. е. імператор Цінь Шихуанді об’єднав всі китайські землі і створив імперію Цинь, територія якої відповідає розмірам сучасного Китаю.

5. Куш, 1070 р. до н. е. (Судан)

64eff.jpg

Сучасна держава Судан на північному сході Африки за площею дорівнює всій Західній Європі, а її населення складає всього 29,5 млн. чоловік.

Куш — стародавнє царство, що існувало в північній частині території сучасного Судану з 1070 по 350 рік до н. е. Існування царство Куш знаходить своє підтвердження у залишках храмів, скульптурах богів і царів. Є відомості, що вже в той час в Куш була розвинена писемність, астрономія та медицина.

6. Шрі-Ланка, 377 р. до н. е.

d4844.jpg

Шрі-Ланка — держава в Південній Азії, на одноіменному острові уздовж південно-східного узбережжя Індії.

Історія Шрі-Ланки починається з неоліту, коли на Шрі-Ланці були виявлені перші поселення. Письмова історія починається з прибуття сюди арійців з Індії, які навчили місцевих мешканців металургії, мореплаванню та писемності. У 247 р. до н. е. на Шрі-Ланку проник буддизм, який зробив вирішальний вплив на формування країни та її державного устрою.

У 377 році до н. е. на острові виникло королівство зі столицею, стародавнім містом, Анурадхапура.

7. Чін, 300 р. до н. е. (Корейська Народно-Демократична Республіка та Республіка Корея)

27050.jpg

Корея — географічна територія, що включає Корейський півострів і прилеглі острови та має загальну культурно-історичну спадщини. В минулому єдина держава. У 1945 році після поразки Японії у Другій світовій війні територія Кореї, що була в той час японської колонією, була розділена на дві зони військової відповідальності: радянську — на північ від паралелі 38 ° п. ш. та американську — на південь від неї. Згодом, в 1948 році, на території цих зон виникли дві держави: Республіка Корея на півдні і Корейська Народно-Демократична Республіка на півночі.

За легендою перша корейська держава була заснована сином жінки-ведмедиці та небожителя Тангуна в 2333 році до н. е. Історики називають першим етапом корейської історії період держави Ко Чосон. Більшість сучасних істориків сходяться на думці, що дата 2333 до н. е. є сильно перебільшеною, оскільки не підтверджується ніякими історичними документами, окрім деяких корейських хронік. Вважається, що на зорі свого розвитку Стародавній Чосон був племінним союзом, що складався з окремих міст-держав, а централізованою державою він став в 300 році до н. е. Приблизно в цей же час на півдні півострова утворилося протогосударство Чін.

7. Іберія, 299 р. до н. е. (Грузія)

eb89b.jpg

Сучасна Грузія вважається молодою незалежною державою. Але історія становлення грузинської державності своїм корінням сягає в давнину. Грузія входить в число місць виявлення найдавніших пам’яток людської цивілізації.

Історики вважають, що перші держави на території Грузії сформувалися ще в III-II тис. до н. е. Це були Колхідське царство, яке розташовувалося на східному узбережжі Чорного моря, та Іберія, сучасна східна Грузія. В 299 році до н. е. до влади в Іберії прийшов Фарнаваза. У період правління Фарнавази та його найближчих нащадків Іберія досягла великої могутності і стала державою із значними територіями.

У IX столітті на території Грузії виникла нова об’єднана держава, правителем якого став цар з династії Багратіоні.

8. Велика Вірменія, 190 р. до н. е. (Вірменія)

c8048.jpg

Перші згадки про Вірменію зустрічаються в клинописах перського царя Дарія I, який правив у 522 – 486 рр.. до н. е., також у Геродота (V ст до н. е.) та у Ксенофонта (V ст до н. е.). На картах найвідоміших істориків і географів давнини Вірменія відзначена поряд з Персією, Сирією та іншими стародавніми державами.

Після розпаду імперії Олександра Македонського виникли вірменські царства: Велика Вірменія, Мала Вірменія та Софена. Велику Вірменію, державу, що простягалася від Палестини до Каспійського моря, створену в 190 році до н.е. історики і називають першою державою на території сучасної республіки.

9. Ямато, 250 р. (Японія)

60d6d.jpg

Японія — острівна держава в Східній Азії, розташована в Тихому океані на Японському архіпелазі, який складається з 6852 островів. Згідно з японською легендою в 660 році до н. е. Дзімму заснував Японію і став першим її імператорам.

Перші письмові згадки про стародавнюю Японію, як єдину державу, містяться в історичних хроніках І століття н. е. китайської імперії Хань.

У книзі 3 століття китайської імперії Вей згадується 30 японських країн, серед яких наймогутнішою була Яматай. Повідомляється, що її правителька Хіміко утримувала владу, використовуючи «чари».

З 250 — 538 рр.. , период Кофун, виникає об’єднана держава Ямато. Припускають, що Ямато була федерацією.

Період кофун називається так завдяки культурі курганів кофун, які були поширені в Японії протягом п’яти століть. На фото зображений курган Дайсенре, могила імператора Нінтоку, початок V століття.

10. Велика Болгарія, 632 р. (Болгарія)

4becc.jpg

Болгарія — держава в Південно-Східній Європі, у східній частині Балканського півострова.

Першою державою болгар, про яку збереглися історичні відомості, була Велика Болгарія, держава, яка об’єднувалу племена протоболгар та проіснувала в причорноморських і азовських степах протягом всього кілька десятиліть з 632 по 671 рік. Столицею держави було місто Фанагорія, а його засновником і правителем був хан Кубрат. З цього почалася історія Болгарії як держави.

Рейтинг був укладений на основі матеріалів вільної інтернет-енциклопедії Вікіпедія