Чверті українців вистачає грошей лише на харчі та недорогі речі

Матеріальне становище сім’ї

Забезпечених людей найбільше у західних областях України, а тих, кому вистачає лише на харчування та на придбання необхідних недорогих речей — у центральних. Таку інформацію представив Центр Разумкова за результатами всеукраїнського опитування громадян. Респондентів запитували, як вони оцінюють матеріальне становище власної сім’ї.

Також у центральному регіоні України найбільше респондентів заявили, що ледве зводять кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти. На Півдні найбільше тих, кому в цілому на життя вистачає, але придбання речей тривалого вжитку, таких як меблі, холодильник, телевізор, уже викликає труднощі. Характерно, що в цьому регіоні таких людей в середньому на 16% більше, ніж на Заході, Півдні та Сході. Натомість у східних областях виявилось найбільше респондентів, які можуть купити все, що хочуть.

Загальна картина із матеріальним забезпеченням сімей має практично однаковий вигляд у Центрі на на Сході. На жаль, у цих регіонах найбільше людей живуть бідно. У південних областях найширший розрив між тими, кому загалом вистачає на життя, і забезпеченими. Найменший цей розрив у Західному регіоні, де найбільший в Україні відсоток забезпечених і найменший — дуже бідних.

Дослідження проводилося соціологічною службою Українського центру економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова 21 – 29 серпня 2008 року.

Регіон: усі області України, Київ, АР Крим.

Застосовується такий розподіл областей за регіонами: Південь — АР Крим, Одеська, Херсонська, Миколаївська області; Центр — Київ, Вінницька, Житомирська, Київська, Кіровоградська, Полтавська, Сумська, Хмельницька, Черкаська, Чернігівська області; Захід — Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Рівненська, Тернопільська, Чернівецька області; Схід — Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Харківська області.

Вибірка: 2009 респондентів віком 18+.

Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Яке в цілому матеріальне становище Вашої сім’ї? (регіональний розподіл)
ЗахідЦентрПівденьСхід
Ледве зводимо кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти4,211,85,99,6
Вистачає на харчування та на придбання необхідних недорогих речей26,628,923,726,4
У цілому на життя вистачає, але придбання речей тривалого вжитку, таких як меблі, холодильник, телевізор, уже викликає труднощі42,343,259,544,7
Живемо забезпечено, але зробити деякі покупки ми поки що не в змозі (купити квартиру, автомобіль тощо)22,715,28,215,6
Ми можемо собі дозволити придбати практично все, що хочемо1,00,31,31,8
Важко відповісти3,10,61,31,9