10 країн із найбільш жорсткою цензурою

Доступність Інтернету в світі значно зросла за останні роки. У 2011 році більш однієї третини населення світу мало доступ до мережі Інтернет, а в 2006-му році менш ніж однієї п’ятої населення Землі мало доступ до Глобальної мережі.Незважаючи на значні поліпшення, багато репресивних урядів продовжують обмежувати використання Інтернету з метою контролю новин та соціальних медіа.

Нещодавно незалежна організація Freedom House опублікувала доповідь по дослідженню «Свобода в Мережі 2012 року». Це третє видання з оцінкою використання Інтернету в 47 країнах світу. Організація виміряла широкий діапазон країн: від найдемократичніших до найконсервативніших і репресивних.

На основі цієї доповіді сайт 247 Wall St. визначив 10 країн із найбільш репресивною інтернет-цензурою.Здоровий глузд підказує, що найбільше обмежень доступ до Інтернету та свободи слова мають технічно найвідсталіші і бідні країни.

Тим не менш, аналіз даних показує, що це не так.Звичайно, багато невеликих малорозвинених держав, такі як Ефіопія, яка має ВВП на душу населення всього 374 доларів, або Бахрейн, економіка якого складає 1657 розміру економіки Сполучених Штатів, жорстко обмежують доступ в глобальну мережу.

З іншого боку, Китай — друга за величиною економіка в світі — теж одина з перших в списку.Державні режими в країнах з найбільшими обмеженнями у використанні Інтернету мають дуже різні способи задушення свободи. У таких країнах як Китай використовується складна фільтрація сервісів, щоб блокувати ворожий уряду потік інформації.

Між тим, в таких місцях як Куба висока вартість підключення є суттєвою перепоною для вільного доступу в Інтернет більшої частини населення. В Ірані уряд збирає особисті дані на Інтернет-користувачів.

При розрахунку свободи інтернету в різних країнах Freedom House розглядав три різних критерії: перешкоди для доступу, обмеження на зміст і порушення прав користувачів. Чим вищий бал в цих областях, тим більше в державі існує інтернет-цензури. Максимально можлива оцінка була 100 балів.

1. Іран

Інтернет-свобода: 90 балів

Проникнення Інтернет: 21%

Населення країни: 79 млн 

ВВП на душу населення: 4526 доларів

Наступ на свободу Інтернету в Ірані був задокументованний під час масових акцій протесту на президентських виборах влітку 2009 року, які призвели до прийняття репресивних заходів з боку уряду. В ході ескалації напруженості після виборів, іранський уряд заблокував багато сайтів новин і знизив пропускну здатність, іноді відключаючи Інтернет в цілому.

Оскільки протести закінчилися, Інтернет обмеження стали більш тонкими. Freedom House відзначає, що за останні пару років урядові органи удосконалили способи фільтрації, зламали цифрові сертифікати компаній і навіть працювали над тим, щоб створити свою власну, окрему мережу Інтернет.

До парламентських виборів у березні уряд примушує власників інтернет-кафе перевіряти посвідчення особи клієнтів та реєструвати інформацію про кожного користувача.

Интернет Иран

2. Куба

Інтернет-свобода: 86 балів

Проникнення Інтернет: 5%

Населення: 11 млн.

ВВП на душу населення: 5397 доларів

Соціальні медіа дали світові краще уявлення про Кубу і деякі інші закриті країни. Але на відміну від багатьох великих країн, які використовують складні методи відстежування і блокування програм, Куба насамперед спирається на високу вартість комп’ютерів і доступу в Інтернет, щоб утримувати людей від доступу до конфіденційної інформації.

У той час як середньомісячна заробітна плата кубинців становить всього 16 доларів місяць, середній комп’ютер коштує близько 722 доларів. «Кубинський Інтернет, як їх старі автомобілі, застряг на Web 1.0,» — зазначає Ларрі Прес, професор Каліфорнійського університету в інтерв’ю газеті «Майямі Геральд». Преса також відзначає, що, незважаючи на зростання числа користувачів стільникових телефонів, більшість з цих телефонів не мають доступу в Інтернет.

Куба Интернет

3. Китай

Інтернет-свобода: 85 балів

Проникнення Інтернет: 38%

Населення: 1.3 мільярда

ВВП на душу населення: 5430 доларів

Китай має більш складну систему фільтрації Інтернет-контенту, який не подобається правлячій партії Китаю. Freedom House відзначає, що і в урядових, і в приватних організаціях «працюють сотні тисяч людей, для контроліроля, перевірки і управління онлайн-контенту».

Уряд стрімко реагує, якщо яка-небудь інформація проти нього потрапляє в мережу.У березні 2012 року близько 16-ти сайтів були закриті і шість чоловік арештовано, після того, як інформація про незлагоди і боротьбу всередині уряду потрапила в Інтернет.

У той час як такі сайти, як Twitter та інші, є заблокованими, китайські громадяни все частіше знаходять способи обходження фільтрів. Крім того, десятки мільйонів китайців користуються послугами таких мікроблогів як Sina Weibo, де швидкість передачі інформації може випереджати цензорів.

Китай Интернет

4. Сирія

Інтернет-свобода: 83 балів

Проникнення Інтернет: 23%

Населення: 23 млн.

ВВП на душу населення: 2893 доларів

Близько 23% сирійців мали доступ до Інтернету, в той час як близько 63% мали стільникові телефони в 2011 році. З тих пір як протести проти президента Башара аль-Асада і його режиму прийняли масовий масштаб, сирійці почали активно поширювати інформацію про події, що відбуваються за допомогою мобільних телефонів через канали YouTube та інші ресурси. Це було особливо важливо, оскільки іноземні журналісти часто не допускалися до місць подій.

Уряд відреагував на це шляхом відключення мобільних і інтернет-мереж, фільтрацією веб-сайтів з ворожим справжньому режиму контентом, а також використанням «різних сучасних засобів моніторингу та відстеження онлайн-активності користувачів інтернету». Багато блогерів та інших користувачів Інтернету були арештовані у зв’язку з цими заходами.

Сирия Интернет

5. Узбекистан

Інтернет-свобода: 77 балів

Проникнення Інтернет: 30%

Населення: 30 млн.

ВВП на душу населення: 1546 доларів

Не дивлячись на те, що президент Узбекистану публічно скористався Інтернетом, уряд країни як і раніше активно займається цензурою онлайн-контенту. В країні існує централізована, державна телекомунікаційна інфраструктура, яка дозволяє уряду контролювати і обмежувати доступ в Інтернет.Сайти, які висвітлюють права людини або критикують діяльність уряду, часто фільтруються.

В той же час в країні тимчасово закритий доступ до пошукових систем і сервісів з обміну текстовими повідомленнями.Freedom House також відзначає, що в 2011 році співробітники служби безпеки в узбецькому аеропорту конфіскували ноутбук у користувача і перевірили історію браузера. Так само служби безпеки підозрюються в технічних атаках на веб-сайти.Узбекистан Интерент

6. Ефіопія

Інтернет-свобода: 75 балів

Проникнення Інтернет: 1%

Населення: 87 млн

ВВП на душу населення: 374 доларів

Доступ в глобальну мережу Інтернет є неймовірно низькими в цій африканській країні — лише 1% з приблизно 8, 7 мільйона ефіопів получаючают можливість борознити простори мережі. Навіть для тих небагатьох, які підключені, доступ обмежений. Доступ до сайтів, на зразок Blogger, був закритий після скандальних виборів 2005 року.

Дуже повільна швидкість Інтернету не дозволяє дивитися відео в соціальних мережах. Газета «The Los Angeles Times» повідомила, що в червні цього року інтернет-протоколи голосових послуг, таких як Google Voice і Skype, були заборонені.

Крім того, внутрішні джерела повідомили Freedom House, що уряд в даний час тестує програмне забезпечення, яке дозволить чиновникам отримувати інформацію користувачів і паролі, які за словами цих джерел, може бути використана для участі в «повноцінних фішинг-атаках проти опонентів влади в майбутньому. »

Интернет Эфиопия

7. М’янма

Інтернет-свобода: 75 балів

Проникнення Інтернет: 1%

Населення: 55 млн.

ВВП на душу населення: -

У перебігу багатьох десятиліть, М’янма мала вкрай негативну репутацію по цензурі. Іноземні журналісти не могли в’їхати в країну і правляча військова хунта піддавала цензурі антиурядову інформацію в Інтернеті. Незважаючи на своє минуле, за останній час країна пережила ряд реформ у політиці та правах людини, а також в ослабленні цензурних обмежень.

У серпні уряд оголосив про скасування цензури ЗМІ і зняв заборону на такі сайти, як BBC та Reuters. Тим не менш, журналісти й борці за права людини продовжують діяти обережно, оскільки колишні цензори все ще при владі.Мьянма Интернет

8. В’єтнам

Інтернет-свобода: 73 бали

Проникнення Інтернет: 35%

Населення: 89 млн.

ВВП на душу населення: 1411 доларів

З 2000 року число людей у В’єтнамі, що мають доступ до Інтернету, зросла з 0,3% до 35% в 2011 році. У міру підключення все більшого числа людей до мережі, уряд прагнув більш жорстко контролювати контент, блокуючи Facebook і релігійні сайти.

Уряд також приступив до технологічних нападкам на критиків режиму, а численні блогери були заарештовані і поміщені у в’язницю. У серпні відомий блогер і активіст Ле Куок Куан, який був поміщений у в’язницю за свою діяльність в 2007 році, був побитий залізними прутами людьми, скоріше всього підісланих поліцією.

Вьетнам Интернет

9. Бахрейн

Інтернет-свобода: 71 бал

Проникнення Інтернет: 77%

Населення: 1,3 млн

ВВП на душу населення: 18184 доларів

Троє з чотирьох людей в країні з 1,3 мільйонним населенням мають доступ до Інтернету, який має одну з найвищих ступенів проникнення на Близькому Сході. Однак уряд усе частіше обмежує інформацію, яка може бути доступна.

Протягом 2011 року, під час повстання проти короля Хамада, уряд заарештовує іноземних журналістів, таких, як команда CNN, а також відомого місцевого блогера Махмуда аль-Юсефа. У міру розгортання заворушень, були збільшені спостереження в мережі і різко сповільнилося доступ до Інтернет.

Бахрейн Интернет

10. Саудівська Аравія

Інтернет-свобода: 71 бал

Проникнення Інтернет: 48%

Населення: 29 млн

ВВП на душу населення: 20540 доларів

Інтернет був доступний в Саудівській Аравії лише тільки з 1998 року. Хоча в даний час існує майже 12 мільйонів широкосмугових підключень, менше половини населення мали доступ до мережі в минулому році. Саудівська Аравія в цілому схвалює присутність соціальних мереж, зокрема Twitter, але часто ставить заборони на деякі сторінки, що містять політичну інформацію.

Уряд пильно стежить за змістом сторінок блогерів. У серпні 2010 року, Саудівській Аравії були тимчасово заблоковані послуги повідомлень та електронної пошти на всіх телефонах BlackBerry, які автоматично шифрують всі відправлені повідомлення.

Саудовская Аравия Интернет