Топ-10 загадок людського мозку

Людство намагається осягнути таємниці Всесвіту, макро- і мікросвіту. Але, незважаючи на успіхи в багатьох галузях, більше загадок містить сама людина. Ми пізнаємо світ. Але як? Що насправді відбувається в наших головах? Та і де перебуває той спостерігач, який пізнає світ?

Мозок людини настільки складний, що дотепер учені лише наближаються до розгадок окремих його функцій. Iscience.ru представляє підбірку цікавих фактів про мозок, які ставлять науку в безвихідь.

Топ-10 загадок людського мозку (іscience.ru)
ФотоОпис
Свідомість1. СвідомістьКоли людина прокидається вранці, то бачить, що сонце вже зійшло, чує спів птахів, можливо навіть відчуває прилив сил і радості від свіжого вітерця, що подув в обличчя. Іншими словами, ви в свідомості. Що таке свідомість, як і з чого вона створюється – таємниця, що переслідує учених з античних часів. Найбільшою загадкою є те, як процеси в мозку створюють суб’єктивні відчуття, унікальні для кожної людини. Загалом, учені поки працюють навіть не над відповідями, а над списком питань про свідомість.
Глибоке заморожування2. Глибоке заморожуванняКріоніка цілком може дати другий шанс людям. Кріонічні центри, на зразок Alcor Life Extension Foundation в Арізоні, зберігають людські тіла в глибокому заморожуванні при температурі 78 градусів по Кельвіну. Основна ідея – в майбутньому можуть бути відкриті способи лікування невиліковних нині хвороб. На жаль, на даний момент не існує не тільки способів лікування хвороб, якими страждали заморожені люди, але і способу їх розморожування.
Смертельна таємниця3. Смертельна таємницяВічне життя, безумовно, привабливе. Та реальність сильно відрізняється від голлівудських фільмів. Чому ж люди старіють? Людина народжується з набором механізмів, здатних боротися з інфекціями і травмами. Згодом ці механізми перестають працювати. В основному теорії про старіння можна розбити на два основні типи: 1) старіння закладене генетично і якимсь чином вигідно; 2) у старінні немає мети, воно відбувається через пошкодження клітин, що накопичуються. Більшість вчених сходяться в тому, що наука дозволить незабаром продовжити життя людини мінімум вдвічі.
Природа vs. Виховання4. Природа vs вихованняУ довготривалій дискусії щодо того, що ж більше впливає на людину – гени або виховання, вчені зібрали дуже багато фактичного матеріалу. І цей матеріал підтверджує обидві точки зору, або навіть їх поєднання. Хоча вивчення окремих генів показало, що деякі риси вдачі можуть закладатися ще до народження, виховання і оточення також дуже сильно впливають на те, якою є людина.
Весела головоломка5. Весела головоломкаСміх – один з найменш зрозумілих виявів людської поведінки. При щирому сміху активується три області мозку: когнітивна, щоб зрозуміти жарт; рухи, щоб управляти м’язами особи; емоційна, така, що дає «веселе» відчуття. Але чому деякі сміються над веселими жартами, а деякі при перегляді фільмів жахів – науці не відомо. Все, що відомо – сміх покращує самопочуття.
Пам'ять6. Пам’ятьЩось важко запам’ятати, а щось важко забути. Всі ми з цим зустрічалися, та чому все саме так? Використовуючи сучасну техніку, вчені поступово підбираються до розгадки механізмів створення і зберігання спогадів. Схоже, що велику роль в запам’ятовуванні грає гіпокамп. Велику, але не виняткову. Як виявилось, справжні і помилкові спогади активують одні і ті ж ділянки мозку. Для того, щоб відрізнити одні від інших, учені звичайно просять пригадати ситуацію в контексті, що ускладнює завдання у випадку з несправжніми спогадами.
Автопілот7. АвтопілотУ гіпоталамусі розташовано так зване супрахіазматичне ядро, чи ж, простіше кажучи, біологічний годинник, який управляє добовим ритмом нашого організму. Результатом роботи ядра є цикл неспання-сон. Так само управляються і перетравлення їжі, температура тіла, кров’яний тиск, виробництво гормонів. Учені встановили, що інтенсивність освітлення може впливати на біологічний годинник, регулюючи гормон мелатонін.
Фантомні відчуття8. Фантомні відчуття80% людей з ампутованими частинами тіла відчувають свої неіснуючі кінцівки. Люди відчувають тепло, тиск, біль. Одна з теорій, що пояснюють ці відчуття, припускає, що нерви, які вели в ампутовану частину тіла, створюють нові зв’язки і посилають сигнали, ніби вона на місці. Інша ж теорія припускає, що мозок, незалежно від нервових закінчень, має «вбудовану» карту цілого організму і продовжує працювати з нею навіть при фізичній втраті кінцівки.
Нічний сон9. Нічний сонПрактично третину життя ми проводимо уві сні. Але для чого необхідний сон, науці не відомо. Зрозумілим є лише одне: сон критично важливий для виживання ссавців. Відсутність сну протягом довгого часу може призводити до перепадів настрою, галюцинацій, а в деяких випадках навіть до смерті. Є дві фази сну: повільна (NREM) і швидка (REM). У повільній фазі мозок практично не виявляє активності, а от у швидкій він працює. Вчені припускають, що в повільній фазі сну організм відпочиває і запасається енергією, а в швидкій – організовує спогади і переносить їх з короткочасної пам’яті в довготривалу. Втім, жодне з цих припущень не доведене, а сни далеко не завжди пов’язані із спогадами.
Яскраві сни10. Яскраві сниЯкщо ви запитаєте у десяти людей, звідки беруться сни, швидше за все, почуєте десяток різних припущень. Але це зовсім не означає, що люди не стежать за науковими і науково-популярними публікаціями і подіями в світі науки. Просто учені дійсно не знають, звідки з’являються ці образи. Одна з теорій припускає, що уві сні організм перевіряє зв’язки в мозку, активуючи різні канали. Інша говорить про те, що уві сні мозок обробляє інформацію, на яку йому не вистачило часу вдень, а також зміцнює думки і спогади. Всі вчені сходяться лише в одному: сни приходять до нас під час фази швидкого сну (Rapid Eye Movement або просто REM).