10 найбільших нерозгаданих таємниць

Таємні шифри, закодовані повідомлення, не відомі ієрогліфи — завжди привертали людину. Оповиті загадковістю вони надихали шукачів пригод на створення несподіваних припущень, гіпотез, які, зазвичай, неможливо підтвердити на практиці. Тому і сьогодні, незважаючи на зусилля найкращих істориків, геніальних криптографів і найбільш самовідданих мисливців за скарбами, історія сповнена загадок, які продовжують хвилювати людство і понині.

Повний несподіванок сюжет «Коду да Вінчі» не має нічого спільного з реальними загадками, але хто сказав, що шифри у фільмі цікавіше. Сайт Mother Nature Network підібрав 10 найбільших таємниць у світі, які до цих пір не розгадані і — що хвилює найбільше — можливо, і не будуть.

fc950.jpg

1. Рукопис Войнича

Рукопис Войнича — таємнича книга, написана близько 600 років тому невідомим автором на невідомій мові з використанням невідомого алфавіту. Книга названа ім’ям Вілфріда Войнича (чоловіка відомої письменниці Етель Ліліан Войнич, автора «Ґедзь»), який придбав її в 1912 році.

«Манускрипт Войнича» — це 240 сторінок тонкого пергаменту. На обкладинці немає ніяких написів або малюнків. Сторінки книги заповнені кольоровими малюнками і дивними діаграмами, зображеннями неймовірних подій і рослин, які ні на що не схожі. Судячи з цих ілюстрацій, в книзі є кілька розділів, різні за стилем і змістом: «Ботанічний», «Астрономічний», «Біологічний», «Космологічний», «Фармацевтичний», «Рецептний».

За результатами радіовуглецевого аналізу чотирьох зразків манускрипту було встановлено, що рукопис був створений між 1404 і 1438 роками.

Рукопис Войнича намагалися розшифрувати безліч разів, але до цих пір без жодного успіху. Єдиний важливий висновок, який зробили фахівці, — текст написаний штучною мовою, що має чітку логічну структуру. Цей рукопис став «Святим Граалем» криптографії.

e14c0.jpg

2. Криптос

Криптос — це загадкова покрита шифром скульптура, створена художником Джимом Санборном, яка розташована перед штаб-квартирою Центрального розвідувального управління в Ленглі, Вірджинія.

Починаючи з моменту відкриття скульптури, 3 листопада 1990 року, навколо неї постійно ходять дискусії про розгадку зашифрованого повідомлення. Скульптура продовжує створювати безліч розбіжностей між службовцями ЦРУ і криптоаналітиками, що намагаються розшифрувати шифр. Незважаючи на те, що з моменту установки пройшло більше 20 років, текст послання все ще далекий від повного розуміння.

Світова спільнота криптоаналітиків, нарівні з працівниками ЦРУ і ФБР, за весь цей час змогли розшифрувати лише перші три секції з чотирьох. До сих пір не розшифрованими залишаються 97 символів останньої частини (відомої як К4). Четверта частина, що залишилась, є однією з найвідоміших у світі нерозгаданих проблем.

У 2006 році Санборн дав підказку, що в першій шифровці містяться підказки до четвертої, а в 2010 році розкрив ще одну: символи 64 – 69 NYPVTT в четвертій частині означають слово БЕРЛІН.

Можливо тепер ви зможете її розшифрувати?

fbd80.jpg

3. Криптограмми Бейла

Криптограми Бейла — це комплект із трьох зашифрованих повідомлень, які імовірно розкривають місцезнаходження одного з найбільших поховань скарбів в американській історії: скарб із золота, срібла і коштовних каменів.

Ціна не знайденого дотепер скарбу в перерахунку на сучасні гроші повинна становити близько 30 млн. доларів. Скарб було спочатку знайдено таємничою людиною на ім’я Томас Джефферсон Бейл в 1818 році під час видобутку золота в Колорадо.

З трьох шифровок лише друга була декодована. Що цікаво, схоже, що ключем до шифру є американська Декларація незалежності — дивовижний факт, враховуючи, що ім’я Бейла збігається з ім’ям автора Декларації.

Розшифрований текст вказав на місцевість, де знаходиться скарб: округ Бедфорд, Віргінія, але його точне місце розташування, мабуть, зашифровано в одній з решти шифровок. На сьогоднішній день шукачі скарбів ретельно обшукують (найчастіше нелегально) пагорби округу Бедфорд в пошуках цього незліченного багатства.

c2306.jpg

4. Фестський диск

Загадка Фестського диска схожа на історію в дусі Індіани Джонса. Виявлений італійським археологом Луїджі Перньє в 1908 році на руїнах минойського палацу в Фесті. Диск зроблений з обпаленої глини і містить на собі таємничі символи, які можливо є невідомою формою ієрогліфів.

Точне призначення цієї унікальної пам’ятки письма, а також місце і час виготовлення достовірно невідомі.

Дослідженню Фестського диска присвячено безліч робіт, як фахівців, так і ентузіастів, причому останні неодноразово робили заяви про дешифрування написів. Проте жодна із запропонованих розшифровок не була визнана в науковому співтоваристві.

793d8.jpg

5. Шифровка з Шаборо

Якщо дивитися на Пастуший Монумент, який знаходиться в Стаффордширі, Англія, здалеку, то його можна прийняти за скульптурне відтворення відомої картини Нікола Пуссена «Пастухи Аркадії». Але якщо придивитися, то ви помітите дивну послідовність букв DOUOSVAVVM — код, який не вдається розшифрувати вже більше 250 років.

І хоча автор цього шифру залишається невідомий, деякі вважають, що цей код може бути підказкою, залишеної лицарями-тамплієрами щодо місцезнаходження Святого Грааля.

Багато з найвидатніших умів нашого світу намагалися розшифрувати цей код і зазнали невдачу, включаючи Чарльза Діккенса і Чарльза Дарвіна.

f50fb.jpg

6. Справа Тамам Шуд

Справа Тамам Шуд — інцидент, також відомий як «випадок з таємничою людиною з Сомертона», що став підставою для відкриття нерозкритої й досі кримінальної справи, порушеної за фактом виявлення тіла невідомого чоловіка 1 грудня 1948 року в 6:30 ранку на пляжі Сомертон австралійського міста Аделаїда.

Даний інцидент вважається однією з найбільш таємничих загадок Австралії і до цього дня є причиною численних спекуляцій на тему встановлення особи загиблого, а також факторів, що призвели до його смерті.

Інтерес суспільства до даного випадку залишається досить значним через існування ряду обставин, які зачіпають деталі нерозкритої справи. Приміром, в ході розслідування спливали деякі факти, що вказують на причетність до інциденту спецслужб. Крім того за більш ніж піввіковий період часу слідству так і не вдалося встановити особу загиблого, і точно визначити спосіб його умертвіння. Найбільший же резонанс викликав виявлений при загиблому клаптик паперу, вирваний з дуже рідкісного екземпляру книги Омара Хайяма, на якому було написано всього два слова — «Таман Шуд».

Співробітники бібліотеки ідентифікували цей текст як слово «кінчений» або «завершений» з останньої сторінки збірки «Рубайат» авторства Омара Хайяма. Головна думка творів, що входять в цю книгу, полягає в тому, що людина повинна радіти кожній миті свого життя і не шкодувати про її закінчення.

Додатково до цієї загадки, незабаром була знайдена копія «Рубайат», в якій містився дивний шифр, надісланий імовірно цією людиною.

Через зміст поеми Омара Хайама, багато хто вважає, що це послання було передсмертною запискою, але вона до цих пір залишається нерозгаданою, так сама як і справа.

6fbf5.jpg

7. Сигнал «Wow!»

Одного разу літньої ночі 1977 року, Джеррі Ейман, доброволець програми SETI (широко поширена програма пошуку сигналів позаземного розуму; прим. ред.), можливо став першою людиною, що отримав послання з іншої планети. Ейман сканував радіохвилі з глибокого космосу в надії випадково наткнутися на сигнал, що несе в собі ознаки посланого невідомою расою, коли він помітив стрибок у своїх вимірах.

Сигнал тривав 72 секунди — максимально можлива тривалість виміру, яку дозволяло зробити обладнання і діапазон сканування Еймана. Він був гучним і мабуть передавався з місця, в якому ніколи не бував ніхто з людей: із сузір’я Стрільця з точки поряд із зіркою, званої Хі Стрільця, на відстані 120 світлових років від Землі.

Вражений тим, наскільки точно характеристики отриманого сигналу збігалися з очікуваними характеристиками міжзоряного сигналу, Ейман обвів відповідну йому групу символів на роздруківці і підписав збоку «Wow!» («Ого-го!»). Від цього підпису і пішла назва сигналу.

Всі спроби ще раз зловити сигнал не увінчалися успіхом, що призвело до великих дебатів щодо природи його походження та його значення.

a85aa.jpg

8. Листи Зодіака

Листи Зодіаку — це серія з чотирьох зашифрованих листів, які, як вважають, були написані відомим Зодіаком, серійним вбивцею, який тероризував жителів Сан-Франциско наприкінці 1960‑х.

Зодіаком він назвав себе сам в серії уїдливих листів, які він відправленив в редакції місцевих газет. У листах також містилися криптограми, в яких вбивця нібито зашифровував відомості про себе.

Три з чотирьох криптограм залишаються не розшифрованими. Зодіак здійснював свої вбивства в період з грудня 1968 по жовтень 1969 року. Відповідно до заяв самого Зодіаку, число його жертв сягає 37, однак слідчі впевнені тільки в семи випадках. Особистість Зодіаку також не була встановлена.

8ecea.jpg

9. Скрижалі Джорджії

Джорджійські скрижалі, в популярній культурі також іноді іменуються «Американський Стоунхендж», — це гранітний монумент, зведений в окрузі Елберт, штат Джорджія, в 1979 році.

На каменях містяться гравіювання на восьми мовах — англійській, іспанській, суахілі, хінді, івриті, арабською, китайською та російською, а на вершині пам’ятнику є більш короткий напис на 4 стародавніх мовах: аккадскій, класичній грецькій, санскриті і давньоєгипетській.

Висота монумента складає майже 6 метрів, він складається з шести гранітних плит загальною масою близько 100 тонн. Одна плита розташована в центрі, чотири — навколо неї. Остання плита розташована поверх цих п’яти плит, вирівняних відповідно до астрономічних подій.

Кожний напис містить в собі десять «нових» заповідей для «Ери Розуму». І хоча монумент не містить зашифрованих послань, його мета і походження залишаються загадкою. Він був споруджений людиною, особу якої так і не вдалося точно встановити, і який переховувався за псевдонімом Р.C.Крістіан.

З числа цих десяти заповідей перша є, можливо, найбільш суперечливою: «Нехай земне населення ніколи не перевищує 500 млн., перебуваючи в постійній рівновазі з природою». Через покликання знизити і врегулювати народжуваність критики Скрижалей навіть зажадали їх знищення. Деякі шанувальники конспіративних теорій вважають, що вони були створені «Таємним суспільством Люцифера», що закликає до нового світового порядку.

4db6c.jpg10. Ронго-ронго

Ронго-ронго — це система загадкових знаків, написаних на дерев’яних дощечках, знайдених на острові Пасхи. Ієрогліфи — частково символічні, частково — геометричні, всього близько восьмисот різних знаків.

Багато хто вважає, що вони представляють собою загублену систему письма або прото-листи, і можуть бути однією з трьох або чотирьох незалежно винайдених систем письма в людській історії.

Знаки й досі залишаються не розшифрованими, і їх справжнє значення — яке, як вважають деякі, містить підказки про долю зниклої цивілізації, що побудувала статуї на острові Пасхи — швидше за все, втрачено назавжди.