Найбільші метеоритні кратери на Землі

Падіння метеорита в Челябінську викликало хвилю обговорень по всьому світу. Вcе ж, у далекому історичному минулому нашої планети зіткнення з космічними тілами викликало ударні хвилі куди більшої потужності, ніж навіть нашумілий у 1908 році Тунгуський метеорит.

Великі астероїди залишали після себе гігантські відмітини на поверхні Землі, багато з яких помітні навіть зараз. Існують сотні кратерів по всьому світу, але менше 50 із низ вважаються великими (більше 20 км в діаметрі).

Цікаво, що в Кіровоградській області, в Україні, знаходиться древній кратер, діаметром 24 км, що утворився в наслідок удару з метеоритом 65 мільйонів років тому. Але він ні в яке порівняння не йде з кратерами-гігантами першої десятки.

1. Кратер Вредефорт

Кратер Вредефорт

Кратер Вредефорт — найбільший на Землі ударний кратер, який знаходиться в провінції Фрі Стейт, ПАР.

Астероїд, в результаті зіткнення з яким утворився кратер, вважається найбільшим космічним тілом, що торкалася Землею за останні 4 мільярди років.За оцінками експертів, його діаметр був більше 15 кілометрів.

Діаметр сучасного кратера складає 300 кілометрів. Завдяки своїм величезним розмірам він у 2005 році був зарахований до переліку об’єктів Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО.

Вік кратера оцінюється в більш ніж 2 млрд. років. Це другий з найдавніших відомих кратерів на Землі, Вредефорт нe менш ніж на триста мільйонів років молодше кратера Суав’ярві, розташованого в Росії.

Кратер Вредефорт є одним з небагатьох кільчастих (мульти-кільцевих) ударних кратерів на Землі, частіше зустрічаються в інших частинах Сонячної системи.

Найбільш відомим прикладом такого виду кратерів є кратер Вальхалла на Каллісто, супутнику Юпітера.

На жаль, існування кратера знаходиться під загрозою, так як в ньому може початися розробка родовищ корисних копалин.

2. Кратер Садбері

Кратер Садбери

Кратер Садбері або Структура Садбері — величезний ударний кратер в провінції Онтаріо, Канада.

Він є другим за величиною на Землі, а також одним з найстаріших. Як вважають, споконвічно кратер був значно більшим, ніж справжній, діаметр якого становить 200 км.

Вважається, що метеорит, який створив кратер, був більше 10 км в діаметрі і впав на Землю 1,849,000 років тому.

Удар був настільки сильним, що уламки розлетілися на площі більш 1,600,000 км2 навколо епіцентру. Фрагменти уламків знаходять навіть в штаті Міннесота.

3. Кратер Чиксулуб

Кратер Чиксулуб

Кратер Чиксулуб — величезний древній кратер, прихований під півостровом Юкатан в Мексиці. Кратер має більш ніж 180 км в діаметрі, що робить його третім найбільшим ударним кратером на Землі, походження якого підтверджено науково.

Передбачається, що кратер утворився близько 65 мільйонів років тому в кінці крейдяного періоду в результаті удару метеорита діаметром близько 10 км. Енергія удару оцінюється в 5.1023 джоулів або в 100 000 гіга тонн в тротиловому еквіваленті (для порівняння, найбільше термоядерний пристрій мав потужність порядку 0,05 гіга тонн).

Вважається, що удар також викликав цунамі заввишки 50 – 100 метрів. Підняті частинки пилу викликали зміни клімату, подібні до ядерної зими, так що поверхня Землі кілька років була закрита пиловою хмарою від потрапляння прямих сонячних променів.

Приблизний збіг за часом зіткнення із масовим вимиранням тварин на межі мезозою та кайнозою дозволило припустити фізику Луїсу Альваресу і його синові геологу Уолтеру Альваресу, що саме ця подія викликала загибель динозаврів.

4. Кратер Манікуаган 

Кратер Маникуаган

Кратер Манікуаган є одним з найстаріших кратерів на Землі і знаходиться в області Кот-Норд, провінція Квебек, Канада. За оцінками експертів він утворився більше 215 мільйонів років тому від удару астероїда діаметром 5 км.

Спочатку діаметр кратера був 100 км, але в процесі ерозії він скоротився до 71 км. Тут є кілька кільчастих структур, а також кругле озеро.

Недавні дослідження показали, що розплавлені в результаті зіткнення породи мають вік 214 ± 1 млн років. Таким чином, це зіткнення відбулося за 13 ± 1 млн. років до кінця тріасового періоду.

5. Кратер Попігай

Кратер Попигай

Кратер Попігай знаходиться в Сибіру і ділить разом з канадським кратером Манікуаган 4‑е місце по величині на Землі.

Цей ударний кратер має близько 100 км в діаметрі. Зіткнення з астероїдом, в результаті якого з’явився кратер, відбулося більше 35 мільйонів років тому.

Геологи довго не могли досліджувати кратер, оскільки територія була закрита у зв’язку з видобутком алмазів у цьому районі, що утворилися внаслідок удару астероїда.

Нарешті, в 1997 році почалися дослідження. Метеорит відносять або до хондрітів, діаметром в 8 км, або до кам’янистих астероїдів, діаметром 5 км

6. Кратер Чесапік-Бей

Кратер Чесапик-Бэй

Кратер Чесапік-Бей був утворений в результаті удару метеорита, який впав на східне узбережжя Північної Америки близько 85 мільйонів років тому.

Це один з найкраще збережених «мокрих» кратерів і найбільший кратер у США. Його діаметр становить близько 90 км.

Нашарування осадових порід над уламками кратера сформували сучасний вигляд затоки Чесапік.

Початковий удар викликав величезні руйнування — протягом декількох секунд після удару мільйони літрів води, донних відкладень і щебеню були викинуті на кілометри в атмосферу.

Удар також викликав цунамі такої сили, що воно покрило вершини гірського хребта Блу Рідж.

7. Кратер Акраман

Кратер Акраман

Кратер Акраман — це сильно піддана ерозії геологічна структура в південній частині Австралії.

Місце його розташування зазначено на березі озера Акраман, яке має ідеально круглу форму і утворилося після удару астероїда.

Діаметр кратера складає 90 км. Катастрофа сталася приблизно 580 мільйонів років тому. Після удару виділилася енергія на рівні 5,2 х 106 мегатонн у тротиловому еквіваленті.

Свідоцтва величезного зіткнення можна знайти на відстані до 300 км на схід від кратера.

8. Пучеж-Катунський кратер

Пучеж-Катункский кратер

Пучеж-Катунський кратер являє собою метеоритний кратер у Чкаловському районі, в Росії. Вік кратера — близько 167 мільйонів років, що відносить його появу до юрського періоду.

Він має діаметр 80 км, розташований в 80 км на північ від Нижнього Новгорода. Кратер відкритий в 1965 році, першим на території Росії.

У дослідницьких цілях в районі центру удару була пробурена Воротилівська глибока свердловина (5374 м). Кратер, який вже практично не помітний на поверхні, виділяється по змінам рослинності і рельєфу місцевості.

Цей кратер є одним з небагатьох кратерів, строки появи якого не пов’язані з періодом масового вимирання життя на планеті.

9. Кратер Мороквенг 

Кратер Мороквенг

Кратер Мороквенг або структура Мороквенг являє собою великий метеоритний кратер, який був знайдений похованим під пустелею Калахарі, недалеко від міста Мороквенг в Південній Африці.

Кратер утворився в результаті удару астероїда діаметром 3 км. Діаметр самого кратера оцінюється, щонайменше, в 70 км.

У 2006 році група вчених під час буріння на місці виявила фрагмент початкового астероїда діаметром 25 см, на глибині близько 770 метрів.

Це було дуже незвичайне відкриття, так як під час буріння на великих метеоритних кратерах подібні фрагменти ніколи не знаходили. Раніше вважалося, що всі великі астероїди майже повністю випаровуються при ударі.

10. Карський кратер

Карский кратер

Карський кратер — великий метеоритний кратер, який знаходиться на Югорський півострові, в Ненецькому автономному окрузі, Росія.

Його діаметр оцінюється приблизно в 65 км, а вік — і більше 70 мільйонів років.

За оцінками фахівців, діаметр кратера спочатку був більше 120 км, але більша частина його піддалась ерозії.

У перебігу мільйонів років він також заповнювався осадовими породами, що не залишило ніяких доказів його існування на поверхні.