10 технологій, які відмовилися вмирати

10 технологій, які відмовилися вмирати

Технічний прогрес помітно скоротив життєвий цикл багатьох товарів. Сьогодні ваша продукція – унікальна новинка, завтра з’явилися численні конкуренти, а післязавтра – будь ласка, моральне й фізичне старіння.

У цій круговерті виживання деяких інформаційних технологій здається дивом, але факт залишається фактом: те, що мало давно зникнути з ринку, через якісь причини все ще є на ньому. Сайт point.ru склав рейтинг десяти технологій, які відмовилися вмирати.

10 технологій, які відмовилися вмирати (point.ru, 2009)

1. Матричні принтери Що це було? Принтер, який мав кожен власник комп’ютера з кінця 70‑х до середини 90‑х рр. минулого століття. Вирізнявся підвищеним рівнем шуму і повільною роботою. Найкращі зразки забезпечували не найвищу якість. Що з ними сталося? Із середини 90‑х рр. минулого століття матричні принтери були цілком знищені спочатку кольоровими струменевими, а потім високоякісними лазерними. Де вони зараз? Як не дивно, матричні принтери все ще популярні у середовищі малого бізнесу завдяки своїй легендарній зносостійкості та дешевизні.

2. Модеми Hayes Що це було? Модем, якщо призабули – периферійний пристрій для комп’ютера, що дозволяє йому зв’язуватися з іншим комп’ютером, обладнаним модемом, через телефонну мережу. Стандарти, винайдені засновником компанії Hayes, дотепер незмінні для всіх модемів. Компанія домінувала в цьому сегменті ринку протягом багатьох років. Що з ними сталося? Епоха модемного Інтернету закінчилася. Втім, компанія Hayes примудрилася збанкрутувати задовго до появи оптоволокна: ринок не прийняв небажання керівництва компанії знижувати ціни на свою продукцію. Де вони зараз? Після ліквідації компанії в 1999 році її ім’я перекупили конкуренти – власники компанії Zoom Telephonics, якав виробляє дешеві модеми.

3. Міні-диски Що це було? Магніто-оптичний носій інформації. Був розроблений і вперше представлений компанією Sony 12 січня 1992 року. Ідея полягала в тому, щоб скомбінувати найкращі якості віджилих компакт-касет і компакт-дисків стандартного формату й створити високоякісний і портативний продукт. Що з ними сталося? Формат MiniDisc (MD) знайшов своїх прихильників серед меломанів, однак з боку музичної індустрії підтримки він не отримав: мало хто наважився випускати альбоми в новому форматі. А вже через кілька років після своєї появи він вступив у нерівну боротьбу з цифровими файлами у форматі МР3, які користувачі скачували з мережі. Де вони зараз? У 2004 році Sony поліпшила формат MiniDisc до формату Hi-MD – більш ємнісний і зручний у користуванні стандарт. Він був прихильно прийнятий лише деякими аудіофілами. На цей момент компанія Sony випускає єдиний пристрій, що підтримує цей формат – MZ-M200.

4. Чорно-білі монітори Що це було? Чорно-білі ЕЛТ-монітори використали у домашніх та офісних комп’ютерах ще до середини 90‑х рр. минулого століття. У кольорових моніторах не було особливої потреби, тому що більшість додатків DOS не підтримували кольорів. Що з ними сталося? Графічний інтерфейс операційних систем, мультимедійні додатки й комп’ютерні ігри зробили наявність кольорового монітора обов’язковою. Сьогодні навіть нетбук за 200 доларів має гарний дисплей із прекрасною передачею кольору. Де вони зараз? Якщо вам раптом знадобиться монохромний дисплей, у вас не буде особливих проблем із його пошуком. Їх усе ще випускають і активно використають для касових апаратів й інших «негламурних», але важливих додатків на текстовій основі. Можливе і тріумфальне повернення чорно-білих дисплеїв на ринок у зв’язку зі зростанням популярності електронних книг.

5. КПК Що це було? Зручний гаджет, котрий пройшов довгий шлях від електронного органайзера до повноцінного міні-комп’ютера. Що з ними сталося? До початку 2005 року звичайні КПК були практично повністю захоплені своїми найближчими «родичами» – смартфонами, які спочатку були більшими і незручними, але поєднували в собі функції органайзера, міні-комп’ютера, телефона і багато інших. Де вони зараз? Нових КПК більше не випускають, а старі версії все ще можна придбати в магазинах електроніки за досить низькою ціною.

6. Дискети Що це було? Дискета – портативний магнітний носій інформації, що використовувався для багаторазового запису й зберігання даних порівняно невеликого обсягу. Цей вид носія був особливо поширений у 1970‑х – наприкінці 1990‑х років. Випускався у форматах від 3,5 дюймів до 25 дюймів. Що з ними сталося? До середини 90‑х рр. дискети лишалися основним портативним носієм інформації. Але широке розповсюдження Інтернету привело до того, що розміру дискети в 1,44 Мб звичайним користувачам стало не вистачати. На зміну флопі-дискам прийшли Zip-диски, пишучі DVD, а добили суперника флешки з USB-інтерфейсом. Де вони зараз? Дискети перестали бути стандартом, але вони не зникли зовсім. Дотепер у продажі можна знайти 3,5‑дюймові дискети. Незрозуміло тільки, хто їх купує?

7. Netscape Що це було? Браузер, раніше відомий як Netscape Navigator, стояв біля витоків Інтернету й мережевої економіки. Що з ним сталося? Версії Netscape до 4 були основними конкурентами Internet Explorer. Поліг у нерівній боротьбі з Microsoft, який, вирішивши зачавити конкурента, почав вбудовувати свій браузер Internet Explorer в усі версії Windows, починаючи з Windows 95, поширюючи його, таким чином, безкоштовно. Де він зараз? Браузер Firefox, що базується на коді Mozilla, який, у свою чергу, був опенсорсовою версією Netscape, на всіх парах обігнав Internet Explorer у Європі, де зараз є браузером №1.

8. MS-DOS Що це було? Операційна система, якою був обладнаний перший домашній комп’ютер IBM PC 1981 року випуску. А після цього – основна маса домашніх комп’ютерів на планеті. Що з нею сталося? Як тільки на ринку з’явилася Windows 95 – перша версія Windows, котра не вимагала запуску з‑під DOS, DOS виявилась не потрібною. Більше того, з появою графічних інтерфейсів ще в перших Макінтошів у 1985 році інтерес до текстового інтерфейсу став, м’яко кажучи, слабшати. Де вона зараз? DOS відмовляється вмирати. Дотепер багато людей продовжують користуватися ним за звичкою. А Microsoft усе ще пропонує своїм користувачам скачати версію MS-DOS 6.22.

9. PageMaker Що це було? Перше програмне забезпечення для настільного видавництва, випущене в 1985 р. компанією Aldus Corporation. Разом з комп’ютером Macintosh і лазерним принтером LaserWriter простим смертним діставалася можливість створювати текстові документи, які мали пристойний вигляд. Що з ним сталося? Згасання PageMaker’а було повільним і багатогранним. QuarkXPress пропонував більш зручні для професіоналів інструменти, а Adobe, що поглинув Aldus у 1994, втратив інтерес до PageMaker’а і створив власний додаток InDesign. У 2004 році компанія оголосила про припинення подальшої розробки PageMaker’а. Де він зараз? На офіційному сайті Adobe дотепер продають PageMaker 7.0 випуску 2002 року.

10. AltaVista Що це було? Спочатку був зовсім не Google. Пошукова система AltaVista з’явилась у грудні 1995 року. Це була найшвидша пошукова система, що могла обробляти мільйони пошукових запитів щодня. Важливим нововведенням AltaVista було включення пошуку природної мови. Користувачі могли надрукувати фразу або питання й отримати інтелектуальну відповідь. Що з ним сталося? Digital Equipment Corporation у 1998 році продала своє дітище Compaq, який витратила чимало часу і зусиль на пошук можливостей зробити з AltaVista прибутковий проект. Compaq так і не вдалось отримати прибуток від пошукової системи, тому в червні 1999 року почалися переговори Compaq і корпорації CMGI про придбання корпорацією акцій пошуковика. Потім CMGI перепродала AltaVista компанії Overture Services, яку в 2003 році поглинув Yahoo. До того моменту пошуковик втратив свою індивідуальність і левову частку користувачів. А на п’яти вже наступав Google. Де він зараз? Пошуковик дотепер функціонує і перебуває за адресою AltaVista.com, але трафік на ньому мінімальний.