Обережніше з посмішками! Самі похмурі нації

Усміхнені обличчя, як правило, сприймається оточуючими більш прихильно, ніж особи без посмішок: вони оцінюються як більш щасливі, більш привабливі, компетентні та доброзичливі.

84114.jpg

Ці, здавалося б, явні і очевидні переваги посмішки вважаються культурно універсальними, однак варто відзначити, що велика частина психологічних досліджень проводиться в так званих ЗОПБД товариства (Західних, Освічених, Промислових, Багатих і Демократичних), а вплив культури на соціальне сприйняття невербальної поведінки до досі вивчено недостатньо.

Все ж іноді усміхнений чоловік може бути оцінений як менш розумний, ніж неусміхнений, в культурах, які уникають невизначеності. Крім того, корупція на рівні суспільства може підірвати просоциальное сприйняття посмішки: в суспільствах з високими показниками корупції, довіра до усміхнених облич знижується.

Куба Щурів, психолог з Польської академії наук, недавно опублікував наукову статтю про «уникнення невизначеності». Вище наведений термін означає, що люди з деяких суспільствах відчувають занепокоєння навколо ситуацій, які є невизначеними.

Це явище частіше зустрічається в тих суспільствах, які є політично репресованими, де поважають освіту, яка робить особливий акцент на науки, і де сильні соціальні норми є кращими.

Крім того, в цих суспільствах корупція має тенденцію бути трохи більш поширеною і цивільні служби, як правило, працюють трохи більше нестабільно. Тому, якщо людина посміхається в таких країнах, як ці, то подібна поведінка не вітається — його можуть вважати лукавим.

Щоб перевірити ці припущення, дослідник опитав десятки тисяч людей в 44 країнах світу. Як показали результати, в деяких країнах усміхнених людей вважають більш дурними, ніж серйозних. Наприклад, в Росії, Японії та Ірані.

a0d37.jpg

У той час як в деяких думають, що усміхнена людина менш чесна: в Аргентині, Зімбабве, Ірані і Росії:

d09ef.jpg

Дослідник дійшов висновку, що корупція на рівні суспільства може послабити значення такого еволюційно важливого сигналу, як посмішка. Це цікава теорія, але дослідження також зазначає, що крім усього, гендерні аспекти і культура також відіграють певну роль в сприйнятті усміхнених осіб.

Так численні дослідження підтверджують, що не дивлячись на те, що позитивне сприйняття усміхнених осіб здається універсальним, дані з народної творчості свідчать про те, що в деяких культурах все йде прямо навпаки.

Наприклад, добре відоме російське прислів’я говорить: «Посмішка, бeз пpічіни то — ознака дypaчини “. Норвезький уряд небез гумору пояснює нюанси норвезької культури, вказавши, що, коли незнайомець на вулиці посміхається норвежцям, вони можуть припустити, що незнайомець божевільний.

Британські автори популярного путівника про Польщу попереджають туристів, що якщо ви посміхаєтеся незнайомцям, то це сприймається поляками як ознака дурості. Навіть Дарвін писав про «великий клас ідіотів, які … постійно посміхаються».