8 дивовижних біолюмінісцентних творінь моря

Деякі з суходільних створінь здатні світитися, але для мешканців глибин океану біолюмінісценція — швидше правило, ніж виняток.

Wired.com представляє деякі з них, прекрасні і дивовижні.

Вчені вважають, що 80 – 90% глибоководних тварин люмінесціюють, випромінюючи світло шляхом змішування пігменту люциферіну з ферментом люциферазою, що і викликає його світіння.

Колір глибоководних вогнів в основному варіюється від зеленого до синього — світло з такими довжинами хвиль далі поширюється у воді. Ілюмінація служить для того, щоб залучити партнера, заманити в пастку жертву або збити з пантелику хижака.

Багато хто з біолюмінісцентних істот мешкають на глибині тисячі метрів, що робить їх вивчення непростим завданням.

Морський равлик

1ba72.jpg

Скромний морський равлик відлякує хижаків за допомогою унікальної раковини, що світиться зеленим світлом. Найцікавіше те, що насправді світиться орган, який знаходиться в тілі молюска, а раковина, через яку він світить — непрозора. Судячи з усього, матеріал раковини якимось чином збирає, посилює і розсіює світло, причому робить це ефективніше за будь-який відомий людині матеріал.

Медуза Атолла

dc76d.jpg

Глибоководна медуза Атола відома своєю «сигналізацією». Коли на неї хтось нападає, вона «включає» своє яскраве світіння, яке можна побачити на відстані 90 метрів. Вчені вважають, що цей феєрверк повинен привернути увагу ще більшого хижака, який швидше зацікавиться нападником, ніж медузою, яка тим часом зможе уникнути ролі обіду.

Кальмар, що світиться 

da923.jpg

Здавна відома здатність головоногих молюсків до світіння. Ще у 1834 р. Жан Батист Іерані відкрив біолюмінесценцію головоногих молюсків, коли виявив, що чисельні блакитні точки на тілі тварини — освітлювальні органи — фотофори. Кальмари роду Abraliopsis використовують світіння дуже нестандартно — як камуфляж, адже їх слабке світіння імітує місячне світло: «підсвічений» блакитним світлом кальмар ховається від тих, хто дивиться на нього з глибин.

Поліхет

743c1.jpg

Tomopteris — одне з небагатьох створінь, на тілі якого виблискують жовті вогники. Якщо його потурбувати, цей черв’як починає випускати блискучі іскри зі своїх параподій, схожих на ніжки виростів.

Пекельний вампір

b72c5.jpg

Пекельний вампір — реліктовий і єдиний вид у своєму роді, який не належить ні до кальмарів, ні до восьминогів. Це єдиний відомий науці головоногий молюск, здатний жити на глибинах 400‑1000 м в зоні з мінімальною кількістю розчиненого у воді кисню. Аби жалити йому не потрібні чорнило — він і так живе в чорнильній імлі. Її роль відіграє липкий біолюмінісцентний слиз. Такий «вихлоп», що світиться, може не на жарт налякати і спантеличити хижака, даючи пекельному вампірові можливість сховатися. Також у нього є фотофори на нижній частині тіла, що маскують пекельного вампіра на тлі неба.

Колоніальні медузи — сифонофори 

b43a3.jpg

Колонія чекає на необачну здобич, яка рано чи пізно потрапить у зону дії щупальців, які боляче жалять. Чому світяться сифонофори — до цього часу залишається загадкою. Вчені припускають, що це відлякує хижаків, але це поки лише гіпотеза.

Реброплав Deiopea

7436f.jpg

Реброплави при русі здатні показувати справжнє світлове шоу — по їхніх гребних пластинках пробігають іскри і веселки. Але чому світяться реброплави? Це загадка. Так само як і світіння сифонофорів, ймовірно, ілюмінація реброплавів може служити для відлякування хижаків, але ніхто не може сказати точно.

«Червоний прилив»

c650c.jpg

Найчисленніші біолюмінісцентні істоти — дінофлагелляти. Вони є настільки дивовижними, що вчені до цього часу не прийшли до єдиної думки: вважати їх рослинами чи тваринами. Також ці істоти відповідальні за виникнення небезпечних «червоних припливів». Але поки вони не збираються в загрозливі великі колонії, що загрожує дефіцитом кисню у воді, появою в ній аміаку і сірководню, що призводить до загибелі морських тварин, риби та молюсків — це і називається «червоним припливом», — дінофлагелляти показують біолюмінісцентні дива. Потрапивши в хвилю або опинившись поряд з великим рухомим об’єктом, будь чи то бажаючий поласувати ними хижак, чи то турист, що плаває в океані, крихітні створіння спалахують блакитним світлом.